Reklam ve Pazarlama Dünyası’nın dahileri buluştu

MediaCat tarafından yılda bir kez düzenlenen ve Türkiye'nin en büyük pazarlama iletişimi buluşmalarından biri olan MediaCat Marketing Forum...

10.11.2008 - 10:08 | MediaCat

MediaCat tarafından yılda bir kez düzenlenen ve Türkiye’nin en büyük pazarlama iletişimi buluşmalarından biri olan MediaCat Marketing Forum, altıncı yılında yine Türkiye’den ve dünyadan birçok önemli ismi bir araya getirdi. Değişen dünyanın dinamiklerinin işlendiği ve Türkiye’deki pazarlamanın dünyayla aynı zaman dilimine taşındığı forumu reklam ve pazarlama yöneticileri, medya iletişim alanında çalışan yöneticiler izledi.

Bu yıl 7 Kasım 2008 tarihinde Çırağan Sarayı’nda düzenlenen “Pazarlamanın Değişen Trendleri ve Yeni Renkleri”nin ele alındığı MediaCat Marketing Forum’08’de pazarlama ve reklam alanında Türkiye’de daha önce tartışılmamış konular masaya yatırıldı.

Pazarlama ve reklam alanında yeni trendler, yeni teknolojiler, yeni ölçümleme yöntemleri, yeni tüketim kültürü, boyut değiştiren tüketicinin, gelişen iletişim ve reklam ortamının yeniden tanımlanması ve anlaşılması konuları ile ilgili sunumların yapıldığı MediaCat Marketing Forum 08’de dünya çapında kendini kanıtlamış konuşmacılar yer aldı. Forumda ayrıca paralel oturumlar, workshop ve seminerler de düzenlendi.

Değişen dünyanın dinamiklerinin işlendiği ve Türkiye’deki pazarlamanın dünyayla aynı zaman dilimine taşındığı forumu; marka, pazarlama, perakende, reklam, araştırma, medya, iletişim alanında çalışan tüm üst ve orta düzey yöneticiler izledi.

MediaCat Marketing Forum’da tartışılan konu başlıkları arasında; Punk Marketing, Gerilla Pazarlama & Gerilla Reklamcılık, Pazarlamada Yeni Bir değer: Mutluluk, Branded Male: Marketing to Men (Erkeklere Pazarlama), Fonfüllü Marketing, Instore Marketing; Shopper Engagement (Alışverişçiyi satış noktasında yakalamak) ve Celebrity Marketing yer alıyor.

Tam gün süren konferansın moderatörlüğünü; pazarlama, iş ve medya dünyasını yakından tanıyan, Advertising Age tarafından “2007’nin en iyi kitabı ve en iyi konsepti” seçilen “Punk Marketing” kitabının yazarları Richard Laermer ve Mark Simmons yaptı. Bu iki usta konuşmacı aynı zamanda “Statükoyu reddeden ve gücün şirketlerden tüketicilere kaydığını kabul eden yeni bir pazarlama şekli” olarak kabul edilen Punk Marketing konusunu tartıştı. Pazarlamanın artık bir bilim olmadığını bir sanat olduğunu vurgulayan Leamer ve Simmons günümüzde, klasik pazarlama tekniklerinin yerini online (sanal ortamda) pazarlamaya bıraktığını belirterek hedef tüketiciye ulaşmada Facebook, Youtube gibi sitelerin ve video oyunlarının giderek önem kazandığını ifade ettiler.

M.A.R.K.A Ajans’ın Başkanı Hulusi Derici ise pazarlama dünyasını altüst edecek “Fonfüllü Marketing” adlı yepyeni bir pazarlama terimini katılımcılarla tanıştırdı. Pazarlamanın sadece algılarla ilgili olduğunu söyleyen Derici, pazarlamada başarılı olmak için 3 formül gerektiğini belirtti. “Ya bir kategorinin ilki olacaksınız, ya farklılaşacak ve kategorideki liderin zıttı olacaksınız ya da bir konuda uzmanlaşıp farklı alanlara aynı marka adıyla dağılmayacaksınız” dedi.

RMS Instore Ltd.in kurucusu ve başkanı ayrıca POPAI İngiltere ve İrlanda Direktörü Guy Vaughan “Instore Marketing ve Müşteri Trendleri” konusunda, dünyaca ünlü Kanadalı reklam ajansı Rethink’in kurucularından Ian Grais ise “Gerilla Marketing” konusunda sunum yaptı. Ian Grais; küçük hedef gruplara yönelik yaratıcı sokak uygulamalarıyla az masraflı ve haber değeri yaratacak pazarlama çalışmaları uygulanabileceğini belirterek bizzat üretim aşamasına dahil olduğu gerilla kampanyalardan örnekler sundu.

Forum’un ilgi çekici başlıkları arasında yer alan “Pazarlamanın yükselen değeri: Mutluluk” konusunu California Üniversite’si profesörü ve pozitif psikolojinin günümüzde yaşayan en değerli ismi Sonja Lyubomirsky ele aldı. Lyubomirsky’nin “Mutluluk Stratejileri” katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi. Lyubomirsky konuşmasında mutluluğunun yüzde 50’sinin genetik olduğunu, yüzde 10’nun yaşam şartlarına bağlı olduğunu ve yüzde 40’nın da insanın kişisel çabasına bağlı olduğunu söyledi. Mutluluğun iş yerinde de yaratıcılığı ve verimliliği artırdığını vurgulayarak mutlu insanların daha iyi yönetici olduklarını söyledi. Lyubomirsky ayrıca mutlu insanların ruhsal ve bedensel olarak daha sağlıklı olduklarını ve bağışıklık sistemlerinin daha kuvvetli olduğunu belirterek bu durumun da iş yerlerini büyük maddi zararlardan kurtarabileceğini ifade etti.

Forum’un son konuşmacısı ünlü İngiliz gazeteci Mark Tungate ise “Branded Male/Marketing To Men” (Erkeklere Pazarlama), konusunu ele aldı. Tungate pazarlama dünyasındaki erkek tipolojilerinden söz ederek, metroseksüel, retroseksüel ve überseksüel kavramlarından bahsetti. Tungate Barack Obama’yı da dünyanın ilk überseksüel devlet başkanı ilan etti.

Forum kapsamında ayrıca konuşmacılardan Sonja Lyubomirsky ve Mark Tungate’in yanı sıra Richard Laermer ve Mark Simmons ikilisi yakın zamanda MediaCat Kitapları’ndan çıkan kitaplarını imzaladı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.