Reklam sektörü RÖK için buluştu

Son iki yıldan beri yapılan; reklamveren, reklam ajansı ve medya temsilcilerinin katıldığı toplantıların bu seneki oturumunda kurulun yapısındaki değişiklikler hakkında bilgi verildi...

19.02.2010 - 00:00 | MediaCat

Reklam Özdenetim Kurulu’nun (RÖK), sektörel bilgilendirme toplantısının üçüncüsü, dün İstanbul Mövenpick Hotel’de yapıldı. Son iki yıldan beri yapılan; reklamveren, reklam ajansı ve medya temsilcilerinin katıldığı toplantıların bu seneki oturumunda kurulun yapısındaki değişiklikler hakkında bilgi verildi. 

Tüketiciler, STK’lar, mesleki birlikler, rakip reklamveren ve reklam ajanslarının reklamlar hakkındaki şikayetlerini ilettikleri Reklam Özdenetim Kurulu, bu toplantı aracılığı ile ilkesel kararlarını ve aynı tür reklamlar hakkında belli yorum ve görüşleri bildirdi.

RÖK Başkanı Çetin Ziylan’ın başkanlığını yaptığı toplantıda; 2009 yılının genel bir değerlendirmesinin yanı sıra, RÖK’e getirilen yenilikler ve değişiklikler anlatıldı.

Reklam sektörü ile ilgisi olan tüm taraflar (hazırlatanlar, hazırlayanlar, yayınlayanlar) ve bu konuda sorumluluk taşıyan yetkililer bir araya geldiği toplantıda Ziylan RÖK’e İngiltere Özdenetim Kurulu ASA Esasları’ndan alınan eklemeler yapıldığını bildirdi.

Yapılan değişiklikler; yasallığın tanımı, reklamın tüketici üzerindeki olası etkisi,  tüketicinin algılayamayacağı mesajlar (alt yazılar + dipnotlar), gıda ürünlerinin ilaç gibi tanıtımı,  raporlar (ispat külfeti,  rapor hiyerarşisi), üstünlük iddiaları (ölçülebilir: tiraj, ölçülemez: lezzet) ve karşılaştırmalı reklamlar (koşulları, mozaikleme, sıradan)  gibi konuları kapsıyor.

Oturumda 2009 yılında gelen şikayetler de değerlendirildi. Buna göre en fazla şikayet 145 başvuru ile tüketiciler tarafından yapılırken bunu 111 başvuru ile rakip firmalar izliyor. Kurulun kendiliğinden el aldığı vaka sayısı ise 45. 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.