Reklam sektörü ilk yarıda ne kadar büyüdü?

Reklamcılar Derneği Başkanı Cem Topçuoğlu bir basın toplantısıyla 2007 yılının ilk yarısına ait reklam yatırımı rakamlarını açıkladı

14.09.2007 - 15:51 | MediaCat

Reklamcılar Derneği Başkanı Cem Topçuoğlu ve Genel Müdürü Ayşegül Molu, bugün Reklamcılık Vakfında düzenledikleri bir basın toplantısıyla 2007 yılının ilk yarısına ait reklam yatırımlarını açıkladılar.

Buna göre Türkiye reklam yatırımları, bu yılın ilk yarısında geçtiğimiz yılın ilk yarısına göre yüzde 14’lük bir büyüme göstererek 1,2 milyar dolardan 1,4 milyar dolara yükseldi. Reklam sektörü son 5 yılda yüzde yirmileri aşan bir büyüme sergiledi. 2007’nin ilk yarısındaki büyüme bu eğilimin devam edeceğine işaret ediyor.

Reklam pastasında en büyük pay elbette televizyona ait. Pastadan yüzde 53’lük bir dilim alan televizyona, yılın ilk yarısında 750 milyon YTL harcandı. Televizyonu yüzde 31’lik bir pay ve 450 milyon YTL ile gazete izliyor. Diğer mecraların durumu ise şöyle: Açıkhava 85 milyon YTL (yüzde 6), radyo 58 milyon YTL (yüzde 4), dergi 51 milyon YTL (yüzde 4), internet 20 milyon YTL (yüzde 1), sinema 18 milyon YTL (yüzde 1).

Açıklanan rakamlara göre Türkiye’de internet ilk kez sinemayı geride bırakmış oldu.

Toplantıda basın mensuplarının sorularına da yanıt veren Topçuoğlu, seçimden sonra sektörde bir canlanma gözlediğini söyledikten sonra, finansal kriz dalgasının daha fazla büyümemesi durumunda konservatif bir tahminle sektörün yılı, yüzde 15’lik bir artışla 3,7 milyar YTL düzeyinde kapatacağını düşündüğünü ifade etti. Topçuoğlu, kişisel olarak, süratin biraz düştüğü 2007’den sonra, özellikle önümüzdeki üç yılda Türk ekonomisinin ve dolayısıyla reklam sektörünün hızlı bir büyüme gerçekleştireceğine inandığını, bu konuda çok umutlu olduğunu söyledi.

Yabancı sermayenin Türk medyasına gösterdiği ilgiyi çok olumlu bulduğunu da söyleyen Topçuoğlu, son zamanlarda Türk medyasında rekabetin azaldığını ve bu yabancı ilgisinin rekabeti yeniden canlandıracağını sözlerine ekledi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.