Reklam pazarını istikrarlı bir büyüme bekliyor

ZenithOptimedia'dan tahmini reklam harcamaları raporu.

18.06.2013 - 17:26 | MediaCat

ZenithOptimedia’nın Haziran 2013 tarihli Reklam Harcamaları Tahminlerine göre küresel reklam pazarının istikrarlı bir büyüme içinde olacağı tahmin ediliyor. 2. çeyrek raporunun tahminlerine göre büyüme oranları 2013’de % 3.5,2014’de % 5.1 ve 2015’de % 5.8 seviyelerinde gerçekleşeceği öngörülüyor. 2013 2.çeyrek raporunun, 1.çeyrek raporuyla karşılaştırıldığında 2014 ve 2015 yılları için tahmini büyümede sırasıyla 0.1 ve 0.2 puanlık bir artış olduğu görülmekte ancak 2013’deki büyümede ise bir önceki tahminden 0.4 puanlık bir düşüş yaşanmaktadır.

Raporda, 2014 ve 2015’deki  artışın liderliğini, reklam harcamalarındaki büyümenin ana motoru olan internet reklamcılığının sürdüreceği ifade ediliyor.  ZenithOptimedia, internet reklamcılığının 2012 ve 2015 arasında yıllık olarak ortalamada % 15 büyüyeceğini ve dünya çapındaki reklam harcamaları artışındada % 66’lık bir paya sahip olacağını tahmin etmektedir.  İnternet reklamcılığındaki bu büyümenin sebepleri arasında ölçümlenmenin iyileşmesi, lokalizasyonun artması ve mobil cihazlarla entegrasyon gibi  dijital inovasyonların yanı sıra; yıllık yaklaşık % 30 oranında büyümeye devam eden sosyal medya ve online videolar sayılabilir.

Mobil reklamcılık masaüstü internet reklamcılığından beş kat daha hızlı büyüyor.

Mobil reklamcılık, internet reklamcılığının açık arayla en hızlı büyüyen segmentidir. ZenithOptimedia,akıllı telefonlar ve tablet  kullanımının hızlı şekilde artmasına paralel,mobil medyanın2012 ile 2015 yılları arasında yıllık ortalama % 51 -2013’de %67-oranında büyüyeceğini tahmin etmektedir. Buna karşılık, masaüstü internet reklamcılığının ise yılda % 10 oranında büyüyeceğini öngörmektedir.  Burada mobil reklamcılık olarak, akıllı telefon ve tabletlerde gösterilen her türlü görüntü,  arama motor reklamları gibi tüm internet reklam çeşitleri kastedilmektedir.

ZenithOptimedia tahminlerine göre 2012’de mobil reklam harcamaları, internet harcamalarının % 9,8’ini, tüm medya harcamasının ise % 1,8’ini oluşturacak şekilde  8,6 milyar USD olacaktır.  2015 itibariyle ise mobil harcamalarının  internetin % 21,9’unu, tüm reklam harcamalarının ise % 6,1’ini oluşturacak şekilde 29,4 milyar USD’a sıçrayacağını öngörüyor.   Mobil reklam harcamalarındaki bu önemli artış şu anda mobil kullanım ve reklam harcamaları arasındaki eşitsizliğin düzelmesine sebep olacaktır. eMarketer,  2012’de ABD’de tüm mecralarda geçirilen zamanın %11,7’si mobil olarak tahmin ederken, ZenithOptimedia’nın tahminlerine göre  mobilin aynı dönemdeki  reklam harcamalarındaki payı sadece ise % 2,5 olmuştur.

2013’deki büyümenin de 2012’dekine eşit olması bekleniyor

2013 yılında küresel reklam harcamalarının geçen yılın büyüme rakamı olan %3,5 oranında artması bekleniyor.. 1.çeyrek reklam harcamaları tahminindeki artış oranının düşmesini 2 ana faktöre bağlanıyor: Euro-bölgesinde devam eden durgunluk ve Güney Kore’deki güvenlik endişeleri.

Ekonomistlerin 2013’ün ikinci yarısında Euro-bölgesinde görmeyi umdukları ekonomik iyileşme 2014 yılının başına  ertelenmiş durumdadır.  Buna göre ZenithOptimedia’nın daha önce 1.çeyrek tahminlerinde yer alan Euro bölgesi 2013 harcamalarındaki daralmanın % 1,6’dan % 3,9’a artması bekleniyor. Bu  daralma 2012’deki % 5,2’lik küçülmeden daha iyi bir oranı temsil etmektedir.  Euro-bölgesi ekonomisinin 2013 sonunda toparlanmaya başlayacağını varsayan ZenithOptimedia, reklam harcamalarının 2014 yılında %.0,8 oranında bir büyümeyle istikrar kazanmasını ve sonrasında da % 1,8’lik büyüme ile 2015’de yavaş bir iyileşme yaşamasını bekliyor.

Güney Kore’de ise, Kuzey Kore ile yakın zamanda yükselen gerilime bağlı olarak beraber, çatışma korkularının artmış olması;  bunun sonucu da tüketici güveninin bozulmasına sebep olmuştur. Bu nedenle reklam verenler çok daha temkinli hale gelmiştir. Ayrıca güçlü yerel para biriminin neden olduğu ihracattaki yavaşlamanın, 2013 yılında Güney Kore’deki reklam harcamalarında % 6,5’luk bir düşüşe neden olacağını tahmin ediyoruz.  Bu durum, bir önceki küresel 2013 tahmininden 1,3 milyar USD’lik bir azalmaya ve yüzde 0,2’lik bir büyüme kaybına karşılık gelmektedir.

Küresel reklam büyümesinde en büyük pay sahibi olanlar

2012 yılındaki tüm reklam harcamalarının % 33’ünü temsil eden ABD hala dünyadaki açık ara en büyük reklam pazarıdır. Olgun bir pazar olmasına rağmen, bu büyüklüğü nedeniyle küresel pazara giren yeni reklam harcamalarının büyük bir kısmı ABD’den gelmektedir. 2012 ile 2015 arasında küresel reklam harcamalarına eklenecek olan 73 milyar USD’nin  %29’unu ABD’nin tek başına sağlayacağını tahmin ediyoruz. Bununla beraber ABD’den sonra en büyük paylara sahip olan pazarların  hepsi çok daha genç ve çok daha dinamik pazarlardır.  Yeni harcamaların %18’sini Çin’in, %7’sini Arjantin’in,  %6’sını  Endonezya’nın ve %4’ünü Rusya’nın sağlaması beklenmektedir. Bu beş pazar 2012 ile 2015 yılları arasında küresel reklam pazarındaki yeni gelecek harcamanın % 64’lük bölümünü oluşturacaktır.

ZenithOptimedia CEO’su Steve King’inraporla ilgili görüşleri ise şu şekildedir:

 “Küresel reklam pazarı iyileşme yolunda istikrarlı bir büyüme göstermeye devam ediyor.  İnternet reklamcılığı reklam harcamaları artışında itici güç olmakta ve birkaç yıldan beri  beklendiği üzere mobil medya bunun en önünde yer alıyor.   Mobil cihazlar artık dünyadaki birçok tüketicinin hayatlarının ayrılmaz bir parçasıdır ve  hala pazarlamacılar için tüketicilerle kişisel, etkileşimli ve yüksek etkiye sahip şekilde ilişki kurmaya yönelik henüz kullanılmamış büyük bir potansiyeli temsil etmektedir” .

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.