Reklam Kurulu’ndan Türk Telekom ve Avea’ya ceza

Reklam Kurulu, yeni tarifesine ilişkin reklamında tüketiciyi tam bilgilendirmeyerek yanılmaya neden olduğu gerekçesiyle Türk Telekom'a 59 bin 192 YTL, reklamlarında Turkcell tarifesini eksik sunarak haksız karşılaştırmaya neden olan Avea'ya ise 118 bin 384 YTL para cezası uygulanması kararı aldı.

21.08.2007 - 14:26 | MediaCat

Reklam Kurulu, yeni tarifesine ilişkin reklamında tüketiciyi tam bilgilendirmeyerek yanılmaya neden olduğu gerekçesiyle Türk Telekom’a 59 bin 192 YTL, reklamlarında Turkcell tarifesini eksik sunarak haksız karşılaştırmaya neden olan Avea’ya ise 118 bin 384 YTL para cezası uygulanması kararı aldı.

Tarifelerde yüksek ücretli kısım gizlendi…

Reklam Kurulu, ağustos ayı toplantısında, Türk Telekomünikasyon tarafından yayınlanan “Evden Eve Milletler Arası Arama 10.6 Kuruş, Cepten Cebe Kaç Kuruş” başlıklı reklamları değerlendirdi.

Ana vaat niteliğinde olan 1. Kademe ülkeleri için ev ve iş telefonlarıyla konuşmanın dakikasının 10.6 Kuruş olarak ücretlendirilmesi durumu dışında, bu kademe dışındaki ülkelerin farklı bir ücretlendirmeye tabi olacakları istisnasının, televizyon reklamı örneği ile kampanyayı tanıtıcı afiş ve broşürlerde, tüketicilerin algılayabilecekleri ölçüde objektif olarak sunulmadığı sonucuna varan Kurul, radyo reklamı örneği incelendiğinde ise, reklamdaki ana vaadin istisnası niteliğindeki hiçbir bilgiye yer verilmediğini kayıt altına aldı. Bu nedenle, reklam veren Türk Telekomünikasyon hakkında anılan reklamları durdurma ve 59 bin 192 YTL idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

Kurul ayrıca, Avea İletişim Hizmetleri tarafından yayınlanan ve “Yeter!”, “Bir cepte iki telefon taşımaya yeter!”, “Şimdiye kadar şirket hatlarınız için ödediğiniz yüklü faturalara yeter!”, “Şirket giderlerinizi azaltmak için sadece Avea’yı seçmeniz yeter!” ve “İkna olmadıysanız, aşağıdaki tabloya bir göz atmanız da yeter” ifadelerini içeren “Avea Kurumsal Tarifeleri” konulu reklamı da değerlendirdi.

Turkcell aleyhine karşılaştırma…

Reklamda yer alan karşılaştırmanın diğer tarafı olan firmanın adına, “15 Mart 2007 tarihi itibariyle Turkcell’in ‘Büyük Şirketlere Özel’ tarifeleridir” denilmek suretiyle reklam içerisinde yer verilmesinin, diğer yandan, karşılaştırma işlemi yapılan firmanın, “Şirket İçi Bedava” tarifesinin karşılaştırmaya eklenmemesi ile tüketicilerin, diğer şirketin tarifeleri hakkında tam olarak bilgilendirilmeksizin tarife seçimi yapmak durumunda bırakıldığı sonucuna varıldı. Bu nedenle reklam veren Avea İletişim Hizmetleri hakkında anılan reklamı durdurma ve 118 bin 384 YTL idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.