‘Reklam bu haliyle yayınlanamaz’

Evy Baby'nin yeni reklam filmi için Reklam Özdenetim Kurulu 'yayınlanamaz' dedi.

25.11.2011 - 00:00 | MediaCat

Evy Baby’nin yeni reklam filmi için Reklam Özdenetim Kurulu kararını açıkladı. Bir şikayet üzerine toplanan kuruldan şu karar çıktı:

"Kurulumuza Evy Baby Bebek bezi reklam filmi ile ilgili olarak yapmış olduğunuz başvuru değerlendirilmiş ve aşağıdaki sonuca varılmıştır;

“Reklamda oynayan küçük kız çocukları özellikle ‘Bebek’te üç beş tur atarım’ sözünün yer aldığı ve filmin sonunda elele tutuşarak yürüdükleri planlarda yetişkin tavırları sergilemektedirler. Bir çocuğun aile büyüklerini taklit etmesi çocuksu bir davranış olarak görülmektedir. Ancak belirtilen bu planlardaki davranışlar bir yetişkinin kadınsı davranışlarının abartılı özentisi olarak görülmüştür. Reklam filmindeki çocukların hareketleri ve giyim tarzları çocuk masumiyeti çerçevesinde sayılabilecek ‘anneyi taklit etme’ oyununu aşan sahneler olduğundan Özdenetim Esasları’nın ‘Çocuklar ve Gençler’ başlıklı 18inci maddesinin “Çocuklara ve gençlere yönelik ya da onları konu alan pazarlama iletişimi gerçekleştirilirken çok dikkatli olunmalı ve ayrı bir özen gösterilmelidir. Bu tarz iletişimler, olumlu sosyal davranışları, yaşam biçimlerini ve tavırları sarsacak nitelikte olmamalıdır” şeklindeki hükmüne aykırı olduğu sonucuna varılmıştır.

Kurul görüşü reklamveren ve reklam ajansına iletilmiş, Evy Baby reklam filminde gerekli düzeltmeler yapılmadıkça bu hali ile yayınlanmaması istenmiştir.

Bilginize sunar, Reklam Özdenetim Kurulu’na göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz."

Saygılarımızla,

Çetin Ziylan
Reklam Özdenetim Kurulu adına
Başkan