Reklam ajanslarının konkur totemleri

Kimi uğurlu dansını yapıyor kimi şans getirdiğine inandığı iç çamaşırını giyiyor.

01.03.2016 - 17:14 | Tuğba Özögretmen

Reklamcıların konkur totemleri

Konkur stresini atlatmak kolay mı? Hazırlık sürecinden sunumuna dek ofis masalarında nice geceler sabaha bağlanıyor. Ancak bu stresi alt etmek için bazı ajans yöneticileri ve ekipleri özel ritüeller geliştirmiş. İşte 12 reklamcının benzersiz, eğlenceli ve bazen de spiritüel konkur ritüelleri.

Matt Weiss
Global CMO, Havas Worldwide

Matt Weiss konkurlarda her zaman mevzubahis markanın renklerinde kıyafetler giyiyor. Bazen gizli bazen de aleni şekilde… Her konkurdan önce –son 15 yıldır hiç atlamadan- gizli duasını ediyor. Günün sabahında ise hep aynı kahvaltı masasının başına oturuyor: yumurta, kızarmış çavdar ekmeği, soslu ve iyi pişmiş domuz pastırması.

Jared Belsky
Başkan, 360i

“Konkurdan önceki hafta iyilik meleği moduma giriyorum.” diyor Jared Belsky. Polislere ve itfaiyecilere kahvaltılar ve tatlılar ısmarlıyor. Bunların hepsi ise karmanın olumlu tarafında olabilmek için.

Mike Duda
Kurucu Ortak, Bullish

Mike Duda konkur öncesinde ekipteki gerginliği dağıtmanın yollarını bulmuş durumda. Çünkü ona göre bu gerginlik, müşteriyle olan ilişkilere yansıyor. Duda, konkura dakikalar kala ekiple bir kelime oyunu oynuyor. Oyunda herkes, kendi alanına ait absürd kelimeler türetiyor. Kazanan ise 20 doların sahibi oluyor.

Ketchum West Ekibi

Ketchum West ekibi konkurlarda, kişileri aynı mantıksal düzlemde buluşturmak adına farklı filmlerden sahneler gösteriyor. Son örneklerden biri Ölü Ozanlar Derneği.

Jason Musante
ECD & Yönetici Ortak, Havas Worldwide New York

Musante konkur ritüellerinde sınıf atlayanlardan. Kendisi raptiyeleri düzensiz yerleştirmenin kötü şans getireceğine inanıyor. Her konkurun temasına uygun bir şarkı bulup dinliyor. (Son örneği Steely Dan’den “Cuervo Gold.”) Konkuruna girdiği markanın renklerinde çoraplar giyiyor.

Gully Flowers
Planlamadan Sorumlu Direktör, Firstborn

Firstborn ekibi konkur felsefesini “BYOD” (Bring Your Own Dongle) olarak özetliyor. Kısacası ekip konkur odasında, tüm teknolojik ve fiziksel teçhizatlarıyla hazır bulunuyor. Bir başka ritüelleri ise –çoğu zaman başlarına geldiği üzere- aynı tişörtleri giymemek için önceden sözleşmek.

Reklamcıların konkur totemleri

Cohn & Wolfe Ekibi

Cohn & Wolfe ABD’nin sağlık ajansı ekibi konkur sürecini eğlenceyle birleştirenlerden. Öyle ki, kendilerine özel figürlerden oluşan konkur dansını yapmadan toplantıya girmiyorlar. Her figür, bir önceki başarılı konkuru temsil ediyor. Bu yüzden figürlerin belirli bir sırayla yapılması ve nihayetinde yepyeni bir figürle sona ermesi zorunluluk teşkil ediyor. Konkur dansını bekleme odasına yapmak sıklıkla tercih edilse de, lobi de kabul görüyor.

Jeff White
Ortak, CMO, Deutsch

“Ne diyebilirim ki? Ben batıl inançlarla doluyum. Yedi yıldır tüm konkurlara, konkur dokümanlarımı yerleştirdiğim, büyük, pis ve artık neredeyse parçalara ayrılmak üzere olan çantamla giriyorum.”

Jonah Disend
Kurucu, CEO, Redscout

“Müşterimiz Chanel’in armağan ettiği şanslı parfümüm var. Ancak onu gerçekten çok istediğim konkurlara girerken sıkıyorum, çünkü işe yarıyor.”

Vishal Sapra
Marka Geliştirmeden Sorumlu Global Başkan Yardımcısı, MRY

Vishal Sarpa, her konkurda ajansın genç bir elemanını kurban olarak seçiyor. “Konkura sadece A Takımını getir” kuralına meydan okuyan bu ritüelde, daha önce hiç konkur geçirmemiş genç bir kreatif ya da müşteri temsilcisi konkurun ana oyuncularından biri oluyor. Sapra’nın deyimiyle bu kişiler sıklıkla konkurun yıldızına dönüşüyorlar.

Stewart Shanley
Global CEO, Iris Worldwide

Stewart Shanley her konkurda, İngiltere’nin çok da başarılı sayılamayacak futbol takımlarından Coventry City’nin –ki bu Shanley’nin doğduğu yer- yer aldığı iç çamaşırını giyiyor.

Marina Maher Communications Ekibi

Ekip her konkurda, enerjilerini ve heyecanlarını yüksek tutmak için kendilerine bir şarkı belirliyorlar. Bu şarkı ekibin konkura hazırlık dönemlerinde geçirdiği uzun çalışma saatlerinde defalarca çalınıyor. Ekibin yakın zamanda başından geçen iki konkura ait şarkıları şöyle: Coleman Hell-2 Heads ve Miike Snow-Genghis Khan.

Kaynak: AdAge

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.