‘Çay olmazsa kafa çalışmaz’

ÇAYKUR işbirliğiyle hayata geçirdiğimiz "Ajans Çaycıları" serimizin ikincisinde Y&R İstanbul'da Hüseyin Merdamert'in çayını içtik.

04.06.2015 - 14:28 | Enes Taşkıran

ÇAYKUR işbirliğiyle hayata geçirdiğimiz "Ajans Çaycıları" serimizin ikincisinde Y&R İstanbul'da Hüseyin Merdamert'in çayını içtik.

15 yaşlarında memleketi Rize’den çıkıp gurbet yollarına düşen Hüseyin Merdamert’in Y&R macerası 11 sene önce başlıyor. Kesişen bu yollar Hüseyin Abi’ye reklam dünyasının da kapılarını açıyor. Ekran sempatisi kısa sürede fark edilen bu yüz, defalarca reklamlarda da karşımıza çıkıyor. Merdamert’in oyunculuk macerasında rüyalarını süsleyen bir de dizi bulunuyor. Dizinin yapımcılarına da bir mesajı var: “Para önemli değil!”

Ajansta gün nasıl başlıyor ve çay ne ifade ediyor?

Ajansta gün benim için 08.00’de taze çay ve güler yüzle başlar. Diğer çalışanlar 09.00’da geliyor ve çay servisi başlıyor. Çay dediğimiz çok güzel bir şeydir. Bizim burada çayımız da çok güzeldir. Hele kıvamında demlerseniz de çok güzel olur. Gelirler, kahvaltılarını yaparlar, çaylarını içerler. Ondan sonra tekrar inerler aşağıya işlerine başlarlar. Çay içmeden ajansta işe başlanmaz.

Ajans Çaycıları serisi: Hüseyin Merdamert, Y&R İstanbul

Hüseyin Merdamert, Y&R İstanbul

Gün içinde çay en çok ne zaman içiliyor?

Ajansta en çok 12.00-13.00 arasında içilir. Sonra tekrar 15.00’te benim yolumu beklerler. Ben o saatte katları dolaşırım. Masalarından kalkarlar başıma hücum ederler. Çaylarını alırlar geçerler masalarına.

Çay içen insan nasıl bir ruh halinde olur?

Rahatlar. Beyinden rahatlar. Çay insanı beyinden rahatlatır. Uykuyu, zihni açar. Çay içtiler mi çok fikir bulurlar.

Ajansta en çok kim çay içiyor?

Çok kişi içiyor. Feza Hanım var, Taylan var…

Ajans Çaycıları serisi: Taylan Kurt, Y&R İstanbulTaylan Kurt
Veri Analisti

Çay bizim için önemli bir içecek. Kültürümüzde çok çok önemli. Yanında bir de simit olursa çok daha iyi olur. Çay-simit vazgeçilmez ikili.

Hüseyin Abi’nin 15.00 servisi vardır, çok meşhurdur. Motivasyonumuz tam düşmüşken bizi bayağı bir yükseltiyor. Onun sayesinde de bayağı iyi işler çıkarıyoruz. Aslında düşündüğümüz zaman ajanslar kahve odaklı çalışıyorlar ama Hüseyin Abi bunu kırdı bence. Gayet iyi çayları, lezzetli. Onun sayesinde bayağı güzel işler çıkıyor tabii ki.

Patron sever mi çay?

Çok seviyor çayı.

Ajansta çayın olmadığı bir gün nasıl geçer sizce?

Kriz olur. İnsanlar panik olurlar.

Çayın yerini başka bir şey tutabilir mi?

Hiçbir şey tutmaz çayın yerini. Bunsuz olmaz yani.

Ajans Çaycıları serisi: Hüseyin Merdamert ve Can Yıldız, Y&R İstanbul

Hüseyin Merdamert (solda) ve Can Yıldız, Y&R İstanbul

Peki çay olmazsa ne olmaz?

Çay olmazsa fikir olmaz.

Genelde nasıl içilir çay ajansta, var mı ilginç şekillerde içen?

Çok var. Şekersiz içen var, şekerli içen var, az şekerli içen var, demli içen var, açık içen var, sıcak içen var soğuk içen var. Öyle insanlar var ki çaya yarıya kadar soğuk su koyuyor! Açık çay içiyorlar, ben diyorum ki açık çay içilir mi? Demli çay insanın zihnini açar, diyorum.

Bu kadar yılda çay demleme taktikleriniz değişti mi?

Hiç değişmedi. Ara sıra çay olmamış diye söylenenler oluyor. Ara sıra diyorlar çay çok güzel olmuş. Halbuki hep aynı. “Çocukların senden iyi çay yapıyor” diyen var. Gelen misafirler falan “Ya Hüseyin Abi, özellikle toplantıyı buraya alıyoruz, çayı güzel diye” diyorlar. Taze taze demliyoruz, beklemiyor çay. Ondan sebep insanlar taze çaya alıştılar. Kazan çayı değil, demlik çayıdır.

Kısaca, iyi çay demlemenin formülü nedir?

O formül bendedir, onu size anlatmam. Onu anlatsam herkes duyar, ondan sonra benim bir özelliğim kalmaz.

Peki çayın iyisi kötüsü nasıl anlaşılır?

Karadeniz’in çayından hiçbir vakit şaşmayacaksın. Olmamış çay çiğdir. Demlenmemiş çayı açmayacaksın, çay bir yarım saat kadar kendini alacak ki ondan sonra çayı açacaksın.

Burada hangi çayı kullanıyorsunuz?

Ben ÇAYKUR’un çayını kullanıyorum. Tomurcuk kullanıyorum, bir de ÇAYKUR’un normal çayını. Hani sarı paket.

Çay servisi sırasında başınıza gelen ilginç bir şey oldu mu?

Bizim burada bir sekreterimiz çay soğuk dedi. Halbuki çay soğuk değil, bardaklar soğuktu. İnşallah dedim üstüne dökülür. Kolundan aşağı döktü çayı! Yandı, bir hafta doktora falan gitti. Ama üzüldüm yandı, kıpkırmızı oldu kolu.

Sizin hayatınızda çayın yeri ne?

Ben çaysız bir hayat düşünemiyorum. İnsanı rahatlatıyor.

Ajans Çaycıları serisi: Feza Kuş, Y&R İstanbulFeza Kuş
Finans Direktörü

Hüseyin’in yapıştırıcı görevi var. Buraya toplantıya gelen müşterilerimizle, satışçılarla, bizim bütün üçüncü partilerimizle Hüseyin’in direkt bir ilişkisi vardır. Çoğu birçok çalışanımızı tanımaz bile ama Hüseyin’i tanıyorlar ve hatta soruyorlar. Ajansla dışarısı arasındaki bağlantıyı hepimizden daha hızlı bir şekilde kuruyor. Çok rahat bir iletişim tarzı var.

Peki bu ajansın yaptığı bütün bu işlerin perde arkasında önemli bir rolünüz olduğunu düşünüyor musunuz?

Olabilir de olmayabilir de. Çünkü perde arkası rolümüz oldu da biz anlamadık sonradan farkında olduk.

Çaya bir slogan lazım olsa?

Çay olmazsa kafa çalışmaz, çaysız bir günümüz geçmez.

Çay servisinin aksadığı zamanlar oluyormuş büyük toplantılar varken…

Toplantılara meyil verdiğimiz için insanlardan vazgeçiyoruz. Toplantılarda müşteriye hizmet vermek mecburiyetinde kalıyoruz. Geliyor millet tepsilerle çay taşımaya başlıyor.

Siz izne çıktığınız zaman ne oluyor peki?

Ben sekizinci ayda çıkarım, memlekete giderim bir aylığına. Benim yerime daha önce oğlum gelirdi, şimdi kızım geliyor, yapıyor. Ben gelince “senin çocuklar senden iyi çay yapıyor” diyorlar. Herhalde diyorum, boynuz kulağı geçer. Ben gurur duyuyorum, seviniyorum. İnsan her vakit dört dörtlük olamaz.

Ajans Çaycıları serisi: Hüseyin Merdamert, Y&R İstanbul

Hüseyin Merdamert, Y&R İstanbul

Ajansa sık sık ünlüler geliyor mu?

Evet, geliyor, Tarkan’la karşılıklı çay içtik. Sinan Çetin’e servis yaptım.

Reklam teklifi aldınız mı hiç?

12 Dev Adam’da oynadım. Karpuz sektirip atan benim. Pınar Köfte’de oynadım, Falım reklamlarında oynadım. Daha önceden istiyordum gidip bir yerlerde oynayayım.

Oyunculuk devam mı?

Reklamlardan çok, Kurtlar Vadisi’nde oynamak isterim. Bizim Abidin Abi var, 5-6-7 tane dizide oynamış. Abidin Abi para önemli değil diyorum, oynasam çok güzel olur diyorum.

Ajans Çaycıları serisi: Can Yıldız, Y&R İstanbulCan Yıldız
Reklam Yazarı

Benim için Hüseyin Abi çok bir şey ifade etmiyor. Önemli olan ben onun için ne ifade ediyorum? Ama çay, Hüseyin Abi’yi ifade ediyor. İki yıldır burada çalışıyorum, ne zaman çay istesem “ha orada, gel buradan kendin al” der. Kendisi dizi oyuncusu olmak istiyor zaten, çaycılığı hobi olarak yapıyor burada. Şaka bir yana Hüseyin Abi bize gerçekten çayıyla, enerjisiyle çok büyük destek oluyor. Bazı filmlerde onu düşünerek yazdığımız roller oluyor. Bizim yaptığımız işte katkısı büyüktür.