Rekabet Kurulu’ndan Doğan ve Çukurova’ya ihale engeli

Rekabet Kurulu, Merkez Grubu şirket, mal, hak ve varlıklarının TMSF tarafından satışında, Doğan ve Çukurova Gruplarının...

07.09.2007 - 14:40 | MediaCat

Rekabet Kurulu, Merkez Grubu şirket, mal, hak ve varlıklarının TMSF tarafından satışında, Doğan ve Çukurova Gruplarının ihalelere girmesine engel getirdi.

Kurul, Doğan Grubunun tv, reklam yeri, prodüksiyon, gazete, dergilerle ilgili, Çukurova Grubunun ise ATV ve reklam yeri satışı hizmetlerine ilişkin ihalelere girmesini sakıncalı buldu. Kurul, Doğan ve Çukurova Grubu şirketlerde ortaklığı bulunan diğer girişimlerin ise ihaleyi kazanmaları durumunda ortaklık ilişkisine son vermesi gerektiğini bildirdi.

TMSF, Dinç Bilgin grubunun borçlarının tasfiyesi kapsamında el koyduğu Merkez Grubu şirket ve varlıklarının satışına ilişkin Rekabet Kurumu’na başvurarak, görüş istemişti. Rekabet Kurumu 2. Dairesi tarafından hazırlanan görüş, Rekabet Kurulu tarafından aynen benimsendi.

Rekabet Kurumu Başkan Vekili Tuncay Songör, yaptığı basın toplantısı ile Kurul’un konuya ilişin görüşünü açıkladı. 4054 sayılı yasa ile Rekabet Kurumu’na piyasalarda oluşacak rekabet kısıtlamalarını, kartelleşme ve tekelleşmeyi önleme görevi verildiğini hatırlatan Songör, konuyu ekonomik açıdan değerlendirdiklerini, düşünce özgürlüğü ve çoğunculuk bağlamındaki değerlendirmenin başka kurumların sorumluluğunda olduğunu kaydetti.

İKİ GRUBA SINIRLAMA

Songör, Rekabet Kurulu’nun ayrıntılı analizler sonucunda konuya ilişkin görüşünü oluşturduğunu vurguladı. Songör’ün verdiği bilgiye göre Doğan Grubu’nun tv yayıncılığı, tv piyasalarına ilişkin reklam yeri satışı ve prodüksiyon hizmetleri, gazete ve dergi yayıncılığı, basımı ve dağıtımı piyasalarındaki Merkez Grubu Varlıklarının satışına ilişkin ihalelere girmesinin “sakıncalı” olduğu sonucuna ulaşıldı. Söz konusu sınırlama Doğan Grubu’nun doğrudan veya dolaylı olarak kontrol ettiği veya ortak olduğu şirketler ile bunların içinde bulunacağı konsorsiyumlar için de geçerli olacak.

Çukurova Grubu’nun ATV logolu kanal ve buna ilişkin reklam yeri satışı ve prodüksiyon hizmetleri piyasalarındaki Merkez Grubu varlıklarının satışına ilişkin yapılacak ihaleye katılmasında da sakınca görüldü. Söz konusu sınırlamanın, Çukurova Grubu’nun doğrudan veya dolaylı olarak kontrol ettiği veya ortak olduğu şirketler ile bunların içinde bulunacağı konsorsiyumlar için de geçerli olduğu bildirildi.

Söz konusu iki grubun şirketlerinde ortaklığı bulunan diğer teşebbüslerin ise ihaleye girmelerinde sakınca olmadığı bildiren Songör, “Ancak ihaleyi kazandıkları takdirde bu teşebbüslerin söz konusu varlıkları devralabilmeleri için bu gruplarla olan ortaklıklarına son vermeleri gerektiği sonucuna ulaşılmıştır” dendi.

Songör, bu koşulların, ilgili tüm ihale şartnamelerine dercedilmesinin, devir işlemlerinin ileride daha rekabetçi piyasa yapısının oluşmasının sağlanması yönünden yararlı olacağına vurguladı.

Bu arada Songör, ihale sonrasında varlıkların devrinin Rekabet Kurulu’nun iznine tabi olduğunu belirterek, alıcıların durumunun 4053 sayısı yasanın 7. maddesi çerçevesinde Rekabet Kurulu’nca ayrıca değerlendirileceğini belirtti. Songör, “Dolayısıyla Rekabet Kurulu gerektiği takdirde ihale sonrasındaki izin aşamasında da devralma işlemine ilişkin koşul ve yükümlülük getirme hakkını saklı tutmaktadır” dedi.

kaynak: Hürriyet

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.