Reddit’in yeni haber sitesi hazır

Reklamveren dostu yeni oluşum Upvoted’a ilk bakış.

08.10.2015 - 08:54 | Haluk Kasarcı

Reddit’in yeni haber sitesi hazır

İnternetin en kendine has topluluklarından birine sahip olan Reddit, önümüzdeki Salı günü itibarıyla yayın hayatına başlayacak yeni bir haber sitesinin üzerindeki perdeyi kaldırdı: Upvoted. Tipik bir haber sitesinde yer alan flaş haberler ve spor haberleri gibi içeriklerin yer alacağı Upvoted’ın içeriği 10 kişilik çekirdek bir kadro tarafından yürütülecek. Yeni haber sitesinin kaynağı ise tamamen Reddit olacak. Reddit paylaşımlarının kaynağına inecek ekip, bu paylaşımlardan orijinal içerikler üretecek.

İnternetin en karanlık yönlerine rastlanmasıyla görece kötü bir şöhrete de sahip olan Reddit’in Upvoted’la reklamveren için daha makul bir atmosfer yaratarak reklam geliri konusunda elini güçlendirmesi bekleniyor. Üstelik Upvoted’ta yer alan haberlere yorum yapılması da mümkün olmayacak. Kısacası Reddit, reklamvereni korkutmamak konusunda kararlı görünüyor.

Upvoted’ın, Reddit’te madenci misali çalışıp sayısız paylaşım arasından kendi sitelerine içerik sağlayan haber sitelerine karşı atılmış bir adım olduğu da konuşuluyor. Reddit bu sayede kendi bünyesindeki kıymetli içeriğin dışarıya sızmasına da bir anlamda engel olmaya çalışacak. MySpace’in eski yayın yönetmeni Vickie Chang’in başında yer alacağı Upvoted’ın ilk etapta günde 10 ila 20 haber üretmesi, bu sayının daha sonra 40’a kadar yükselmesi planlanıyor. Upvoted’ın gelir modeli ise tamamen sponsorlu içeriklere dayanacak. Chang’in açıklamaları, sponsorlu dahi olsa içeriğin kesinlikle Upvoted ekibince hazırlanacağı yönünde.

Kaynak: Reddit, Fotoğraflar: pepa_quin@flickr (giriş) ve hickswright@flickr (sosyal medya)