Reçetesiz ilaçların reklam yasağı kalkıyor

Sağlık Bakanlığı,1928'den bu yana süren reçetesiz ilaçların reklam ve tanıtım yasağını...

19.10.2007 - 09:43 | MediaCat

Sağlık Bakanlığı, reçetesiz ilaçların reklam ve tanıtım yasağını kaldırmak için harekete geçti. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Zahid Akman’ın ve ilaç sektörünün desteklediği çalışma çerçevesinde reçetesiz satılan ilaçların listesi çıkarılıyor.

Listenin tamamlanmasının ardından reçetesiz ilaçların tanıtımı gazete ve televizyonlarda serbest hale gelecek. Böylece 1928’den bu yana süren yasak ortadan kalkmış olacak. Reklamcılar söz konusu yasağın kaldırılmasıyla reklam pastasının yüzde 5 büyüyeceğini belirtiyor.

Tanıtımın önündeki engelin kaldırılmasına yönelik iki formül üzerinde duruluyor. Buna göre ya 1928 tarihli yasada değişiklik yapılacak ya da bir yönetmelikle reklam ve tanıtım yasağı ortadan kaldırılacak. İki ay içinde tamamlanması beklenen hazırlıklarda son sözü Sağlık Bakanı Recep Akdağ söyleyecek. Yasağın kaldırılmasına yönelik 1991’den beri çalıştıklarını belirten Televizyon Yayıncıları Derneği Başkanı Nuri Çolakoğlu, bütün Avrupa ülkelerinde reçetesiz ilaç reklamlarının serbest olduğunu ifade etti. Söz konusu yasağın AB’ye uyum çerçevesinde de kaldırılması gerektiğine işaret eden Çolakoğlu, “İlaç tanıtımı, doğru ilaç kullanımını da beraberinde getirecek.” dedi.

Sektör için reçetesiz ilaç reklamlarının yayınlanmasının önemine işaret eden reklamcılar, yasağın kalkmasıyla 200 milyon yeni liraya ulaşan reklam hacminin ortaya çıkacağını belirtiyor. Reçetesiz ilaç reklamlarının toplam reklam harcamalarının yüzde 5-8 arasında bir rakama sahip olacağını söyleyen uzmanlar, diğer ülkelerdeki örneklere dikkat çekiyor.

Yasadaki 13. madde değişmeden yasağın kaldırılamayacağını belirten İlaç ve Eczacılık Genel Müdürü Mahmut Tokaç, “Uzun vadede bu yasağın kaldırılması için çalışmamız olacak.” diye konuştu. Geri ödemesi olmayan reçetesiz ilaçların tanıtım yasağının kaldırılması taraftarı olduğunu belirten Tokaç, reklama izin verilmesi halinde çıkacak tabloyu da özetleyerek şu uyarıda bulundu: “Bu ilaçlar geri ödemeye dahil edilirse reklam sonucu satışları artacak, dolayısıyla kamunun ilaç harcamaları yükselecek. Geri ödemeden çıkarılması da reçeteli pahalı ilaçlara yönelimi getirecek. Her iki durumda da Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yükü artacak.”

Reçetesiz ilaçların ilaç harcamalarındaki payı ara ürünler de dahil geçen yıl 416 milyon yeni lira seviyesinde gerçekleşti. Bu rakam 9,5 milyar YTL olan toplam ilaç harcamalarının yüzde 4’üne tekabül ediyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.