Reçetesiz ilaç reklamları serbest

Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun Tasarısı’nın, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen 11. maddesine göre, reçetesiz ilaç satışı serbest hale geliyor.

07.01.2011 - 00:00 | MediaCat

Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun Tasarısı’nın, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen 11. maddesine göre, reçetesiz ilaç satışı serbest hale geliyor.

OTC ilaç reklamlarının serbest bırakılması konusu uzun süredir reklam sektörünün gündemini işgal ediyor ve bu konuda ciddi tartışmalar söz konusu.
Kanun tasarısının ilgili maddesinin kabulünden sonra ilk tepki ise İstanbul Ezcacı Odası’ndan geldi.

“Utanıyoruz!” başlığını taşıyan açıklamanın tam metni şöyle:

“Vatandaşlarımızın adına utanıyoruz.

24 bin eczacı adına utanıyoruz.

Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun Tasarısı’nın 11. Maddesi biraz önce Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi. Bu düzenlemeyle reçetesiz ilaçların radyo ve televizyonlarda tanıtımı serbest bırakıldı.

Reklam pastasını büyütmenin ve pastadan daha büyük pay almanın hesabını yapanlar, ilaçlarının tüketimini reklamla artırmak peşinde olanlar, şimdi çok mutlular.

Artık reklamla allayıp pullayarak halkımıza hapı yutturacaklar.

Yaşanacak sağlık sorunları kimsenin umurunda değil.

Eczacısız bir ilaç hizmetinin peşinde olanlar şimdi artık daha umutlular.

Bugünün geleceği ve Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun Tasarısının Meclis’te kabul göreceği aylar öncesinde herkes tarafından bilinirken, 24 bin eczacıyı temsil eden bir meslek Birliğinin son bölgelerarası toplantıda, Odaların ısrarlı tavrı karşısında ortak bir basın açıklaması yapmak dışında bugüne kadar kamuoyu oluşturma adına hiçbir adımı atmayarak sessiz kalması hiçbir şekilde kabul edilemez.

Bugüne kadar mesleğimize yönelik saldırılar karşısında örgütlü gücünü kullanarak birçok yasa tasarısını engelleyen Birliğimizin sadece eczacılar açısından değil, bu ülkede yaşayan her fert için son derece önemli olan bir yasa taslağına sessiz kalması son derece üzücüdür.

Bizler Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun Tasarısının 11. Maddesinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul görmesini engelleyemediğimiz için utanıyoruz.
Acaba Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti’nin değerli yöneticileri de bizler gibi utanıyorlar mı?

Saygılarımızla.
İstanbul Eczacı Odası
Yönetim Kurulu”

 

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.