Ramesh Srinivasan’ı tanımanız için 3 neden

Dijital devrimin hayatlarımızda yarattığı tüm değişiklikler olumlu mu oldu dersiniz? Brand Week Istanbul konuşmacılarından Ramesh Srinivasan fikrinizi değiştirebilir.

11.10.2017 - 09:20 | Haluk Kasarcı

Global köyün tapusu kimde?

Ramesh Srinivasan'ı tanımanız için 3 nedenMarshall McLuhan’ın Global Köy (Global Village) sözleriyle ifade ettiği kehaneti, telekomünikasyonun sağladığı imkânlarla dünyanın metaforik olarak küçülmesi ve bir köye dönüşmesini anlatır. Srinivasan’ın söz konusu global köye dair de bir çift sözü var.

Srinivasan, dünyada 4-5 milyar insan çevrimiçi olsa da bu insanların kullandıkları teknolojilerin kaynağının son derece dar bir zümre olmasından rahatsız. Bir dönem bir parçası olduğu Silikon Vadisi’ni hedef tahtasına koyan Srinivasan, “Whose Global Village: Rethinking How Technology Shapes Our World” adlı kitabında yeni dünyayı emek, eşitlik ve toplumsal değerler ekseninden ele alıyor.

İnternetin, eşitsizliğin kaynağı olmamakla birlikte mevcut durumda onu yalnızca derinleştirdiğini ve teknolojinin potansiyelinin halihazırda toplumsal tabakaların en üstünde yer alan kişilerce tam manasıyla kullanıldığının altını çizen Srinivasan’a göre internet konusunda şirketler ve topluluklar arasında yeni bir toplumsal sözleşme imzalanması şart. Zira Srinivasan’a göre odağına insanları ve onların yaşam alanlarını koymayan bir dijital ekonomiyle birkaç on yıl daha “idare etmeye çalışmak”, eşitsizliğin çok daha hızlı ve derinlemesine yayılmasından başka bir şey vaat etmiyor.

1 2 3

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.