MediaCat

Raks iflas etti

İzmir 3. Asliye Ticaret Mahkemesi 3 Mayıs 2007 tarihinde, alacaklı kuruluşların başvurusu üzerine Raks Grubu’nun iflaslarına karar verdi.

Raks iflas etti

İzmir 3. Asliye Ticaret Mahkemesi 3 Mayıs 2007 tarihinde, alacaklı kuruluşların başvurusu üzerine Raks Grubu’nun iflaslarına karar verdi.

Maxell, Kodak, JVC gibi dünya devleriyle rekabet eden Raks, 1999-2000 yıllarında yaşadığı mali krizi aşamadı. Borçlu olduğu bankalarla anlaşma imzalamasına rağmen darboğazı aşamayan Raks hakkında birçok iflas ve alacak davası bulunuyordu.

1964 yılında kurulan ve Manisa’da yüksek teknolojiye sahip üretim tesislerinde yaptığı kaliteli üretimle dünyada tanınan bir marka haline gelen Raks, yılda ortalama 140 milyon adet audio kaset, 75 milyon adet video kaset, 20 milyon CD ve 20 milyon adet CD/DVD-R üretim kapasitesine sahipti.

Raks mobil telekomünikasyon, manyetik, optik ürünler ve elektrikli ev aletleri olarak üretim, Raksotek ve D&R mağazaları olarak satış pazarlama, televizyon ve radyo kanalları ve yayıncılığı olarak medya ve savunma sanayinde faaliyet gösteriyordu. Raks 1985 yılında Berlin’de dünyanın en büyük elektronik fuarı olan IFA’ya katılmış ilk Türk firması ünvanına sahipti. GSM pazarının geliştiği 1994 yılında ortasında araştırmalar yapmaya başlayan Raks, 2000 yılında ilk cep telefonunu piyasaya sürdü. Geçtiğimiz yıla kadar 14 model cep telefonu geliştiren Raks, son olarak görüntülü cep telefonunu çıkartma hazırlığındaydı.

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 1999 yılında ekonomiye katkılarından ötürü Raks Grubu Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Aslan Önel’i ‘Devlet Üstün Hizmet Nişanı’yla ödüllendirmişti. Ağustos 1993’te ilk halka arzı geçekleştiren Raks Elektronik 1995 yılında Nasdaq’ta kote olmuş ilk Türk şirketi unvanına da sahip.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.