Rakamlarla ATV-Sabah’ın reklamdaki payı

Uluslararası Reklamcılar Derneği'nin verilerine göre ATV-Sabah İktisadi Bütünlüğü kapsamında satılan gazete, tv ve diğer

06.12.2007 - 08:40 | MediaCat

Uluslararası Reklamcılar Derneği’nin verilerine göre ATV-Sabah İktisadi Bütünlüğü kapsamında satılan gazete, tv ve diğer yayınların 2006 yılı reklam gelirleri yaklaşık 376 milyon dolar. Grup bu rakamla toplam reklam pastasının yüzde 17-18’inin sahibiydi. Ancak grup bu yıl reklam pastasındaki büyümeden nasibini alamadı. Hem reklam gelirini artıramadı, hem de pazar payı yüzde 13- 14’e geriledi.


Sabah’ın tirajı düşüyor

Grubun ağır toplarından Sabah gazetesi, 1985’te yayın hayatına başladı. AB okuyucu kitlesine hitap eden gazete, Merkez Dağıtım tarafından dağıtılıyor. 2007’nin ilk yarısında ortalama günlük satışı 498 bin olarak gerçekleşen gazetenin, son aylarda tirajında bir kayıp yaşanıyor. Sabahın net satışı 26 Kasım-2 Aralık arasında 443 bine kadar indi.


Faiz yükü çok ağır

ATV-Sabah-Kanal 1 ve diğer yayınlarının 2006 yılı sonunda faiz, vergi ve amortisman öncesi konsolide kârı 90 milyon YTL oldu. Ancak zarardaki Kanal 1 hariç tutulduğunda rakam 120 milyon YTL’ye çıkıyor. Hedef bu yıl da rakamı 90 milyon YTL. civarında tutabilmek. Ancak faiz ve amortisman yükünün ağırlığı nedeniyle net kâr çok küçülüyor.

Merkez Grup gazeteleri olarak Sabah, Takvim (yüzde 6), PasFotomaç (yüzde 4) ve Yeni Asır’ın (yüzde 1) toplam pazar payı yüzde 20. Bu bağlamda Türkiye’de yüzde 33’lük pazar payı ile birinci sırada yer alan Doğan Grubu’nun ardından ikinci sırada yer alıyor.

Takvim, Türkiye’nin en çok okunan gazetesi Posta’nın ardından sektörde ikinci. C1, C2 sosyo-ekonomik sınıfına hitap eden gazetenin 2007 yılının ilk yarısında ortalama günlük satışı 258 bin, ortalama günlük okuyucu sayısı ise 828 bin. Ancak buna rağmen zarar ediyor.


Yeni Asır yerelde öncü

1902’de kurulan Yeni Asır en çok okunan en eski yerel gazete. 2007 yılının ilk yarısında günlük ortalama 46 bin satan gazete, 318 bin okuyucuya sesleniyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.