Radyo-TV’lerde yabancıya ortaklık payı yüzde 50’ye çıkıyor

Yeni hazırlanan "Radyo Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkındaki Kanun Tasarısı Taslağı"na göre...

28.01.2008 - 11:15 | MediaCat

Yeni hazırlanan “Radyo Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkındaki Kanun Tasarısı Taslağı”na göre yabancılar bölgesel ve yerel yayın yapan radyo ve televizyon kuruluşlarına ortak olamayacak.

Bu hükümle; yerel yayın kuruluşlarını yabancıların tek elde toplanması engelleneceği gibi, yabancıların Kürtçe gibi yerel lehçelerde yayın kuruluşu almalarının da önüne geçilmiş olacak. Taslağa göre, radyo ve televizyondaki yabancı sermaye payı yüzde 50’yi geçemeyecek. Yabancıların ikinci bir yayın kuruluşuna ortak olması halinde sermaye payları en çok yüzde 25 olacak.

Yine taslakta RTÜK’e, milli güvenliğin açıkça gerekli kıldığı hallerde veya kamu düzeninin ciddi şekilde bozulması ihtimali dahilinde üst kurulca program yayınının durdurulması kararı verme yetkisi verildi. Taslağa göre bu karar Sulh Ceza hâkimine sunulacak. Reklamlarda düzeysiz Türkçe kullanılamayacak. Daha önce taslakta olan RTÜK’teki kurul üyelerinin emekli sandığından emekli olması ve başbakanlık müsteşarına eşit sosyal hakları sahip olmalarına ilişkin hükümlerin ise çıkarılması dikkat çekti.Yabancılar bölgesel ve yerel yayın yapan kuruluşlara ortak olamayacak. Bu hükümle yabancıların yerel yayın kuruluşlarını tek elde toplamasının önüne geçileceği gibi Kürtçe ve benezeri yerel dillerde yayın yapan kuruluşların da yabancıların eline geçmesi engellenmiş olacak.

Kaynak: Sabah

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.