Radyo reytingleri geri dönüyor

URYAD Radyo Dinleyici Ölçümü Araştırma Raporu açıklandı.

17.11.2014 - 14:13 | MediaCat

Radyo reytingleri Nielsen'e emanet

Ulusal Radyo Yayıncıları Derneği‘nin (URYAD) hazırladığı Radyo Dinleyici Ölçümü Araştırması’nın sonuçları, RTÜK Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun‘un da katıldığı bir basın toplantısı ile kamuoyu ile paylaşıldı. Türkiye’nin önde gelen medya gruplarına bağlı olan radyoların, bağımsız radyo yöneticilerinin, reklam ve medya dünyasından önemli temsilcilerin katıldığı etkinlikte URYAD AŞ Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Olcay Akay, “URYAD, bu kritik çalışmada dünyanın en saygın araştırma şirketlerinden biri olan Nielsen’in profesyonelliği ile ilerlemeyi uygun gördü. Sektörümüzün güvenilir bilgiye ihtiyaç duyduğu böyle bir süreçte dünya standartlarında bir sistemle yapılan bu çalışmanın, güvenilirliğiyle kabul ve saygı göreceğine inancımız tam. Tutarlı ve hesap verebilirlik esaslarına uygun olarak yapılan bu araştırma, radyoların reklam yatırımlarından daha fazla faydalanması yönünde yürütülen çalışmalara da güç katacaktır” dedi.

Radyo reytingleri geri dönüyor

Nielsen Watch Türkiye Genel Müdürü Erdem Tolon ise araştırmayı dünya araştırma sektörü standartlarında bir kaliteyle sonuçlandırdıklarına dikkat çekerek, “URYAD AŞ ile bu önemli araştırmayı gerçekleştirmek üzere geçtiğimiz Şubat ayından itibaren büyük bir özveriyle çalışıyoruz. 6112 sayılı yasa ve ilgili RTÜK yönetmeliğinde belirtildiği şekilde çalışmalar bilimsel, tarafsız ve şeffaf olarak yapıldı. Nielsen ve URYAD AŞ’nin bu önemli çalışması bundan sonra hem radyo hem de reklam sektörlerine önemli katkılar sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

Elektronik ölçümleme yolda

URYAD’ın araştırmasının ilk aşamasını oluşturan veri tabanı araştırması için 30 ilde 50 bin hanede ikamet eden 75 bin bireyle yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiş. Estima AŞ tarafından yürütülen bu aşamada, hane ve birey bazlı profil bilgilerine ek olarak, genel radyo dinleme eğilimleri de belirlenmiş.

Araştırmanın Nielsen tarafından yürütülen panel araştırması içinse 12 yaş ve üzeri radyo dinleyen bireylerden oluşan 5 bin hane ve 7.500 birey belirlenmiş. URYAD, panel araştırması raporlamasının İstanbul, Ankara ve İzmir dahil olmak üzere toplamda 30 ilden elde edilen verilerden kümülatif bazda aylık olarak yapılacağını belirtiyor. Dernek, araştırmanın ulusal, bölgesel ve yerel olmak üzere tüm radyoların katılımına açık olduğunun altını çiziyor.

Raporlamada genel radyo dinleme oranlarının yanı sıra, dinleme yeri, dinleme biçimi ve kanal tercihleri yer alacak veri üretiminde sosyo-ekonomik statü, yaş, cinsiyet, hane büyüklüğü, çalışan ve çalışmayan kişilerdeki hedef kitleler dikkate alınacak.

URYAD, 2015 yılının ikinci yarısında seçilen pilot bölgelerle elektronik ölçümlemenin başlatılacağını, uygun bulunması durumunda da 2016 yılından itibaren il bazında peyderpey elektronik ölçümlemeye geçileceğini söylüyor.

İlk sonuçların lideri Kral FM

Basın toplantısında paylaşılan ilk sonuçlara göre Türkiye’nin en çok dinlenen radyo kanalı Kral FM. Kral FM’i ikinci sırada TRT FM, üçüncü sırada ise Power Türk izliyor. Türkiye’de radyo dinleme oranının yüzde 43 seviyesinde tespit edilmiş olması da araştırmadan çıkan ilginç sonuçlarından birisi.

Görselin üzerine tıklayarak yüksek çözünürlüklü versiyonuna ulaşabilirsiniz.

Radyo reytingleri geri dönüyor