‘Radyo dinleyicisi nitelikli tüketici’

Bir zamanların en önemli reklam mecralarından biri olan radyo yıllar içinde kaybettiklerini yeniden kazanma yolunda ilerliyor...

07.12.2007 - 09:01 | MediaCat

Bir zamanların en önemli reklam mecralarından biri olan radyo yıllar içinde kaybettiklerini yeniden kazanma yolunda ilerliyor. Bu kapsamda yapılan en önemli çalışmalardan biri hiç kuşkusuz Radyo İzleme Araştırma Kurulu’nun (RİAK) kuruluşu.

RİAK’ın ana hedefi, reklam mecrası olarak radyonun etkinliğini arttırmak; dünyada kabul görmüş standartlarda, sürekliliği olan, bağımsız araştırma verisi üretmek, veriyi yaygınlaştırmak ve denetlemek.

23.11.2007’de 3. Olağan Genel Kurul’nu gerçekleştiren RİAK yöneticileri önümüzdeki dönemlerde radyonun etkinliğini arttırmaya yönelik çalışmaları sürdüreceklerini belirtti.

RİAK’ın bu temel hedef doğrultusunda gerçekleştirdiği 2005-07 faaliyetleri, dönem Başkanı Caner Tunaman tarafından toplantıya katılanlara anlatıldı.


Genel Kurul’da, RİAK’ın koordine ettiği araştırmalar hakkında bilgi verildi…

“Halkın % 54,22’si haftada ortalama 11 saat radyo dinliyor.”
“En çok gençler ve kadınlar radyo dinliyor.”
“Radyo dinleyicisi nitelikli tüketici…”
“Reklamverenler ve ajanslar radyonun değerini anlamıyor.”

Radyo Dinleme Araştırması, Ipsos KMG tarafından, 24 ilde, 23,4 milyon bireyi temsilen 11.700 kişilik bir örneklem kapasitesiyle yürütülüyor. 2007 yılının 3. çeyreği sonuçlarına göre 109 radyo ölçümleniyor.
Araştırmanın bağımsız denetimi, ODTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Uğur Çağlı tarafından yapılıyor.

Radyo Reklam Harcamaları Araştırması ise 2005 yılında hayata geçirilmiş olup, Sam Araştırma ve Danışmanlık tarafından gerçekleştiriliyor. Araştırma kapsamında, radyolarda yayınlanan reklam spotlarının ve radyoya yapılan reklam yatırımlarının izlemesi ve raporlaması yapılıyor. Raporlama dahilinde, 24 ulusal, 12 bölgesel ve 7 yerel radyonun (bölgesel ve yerel radyolar İstanbul merkezli olmak üzere) reklam takibi sürdürülüyor.

Genel Kurul’da, ayrıca, RİAK internet sitesinin açıldığı, benzer platformlar için örnek niteliğindeki İşleyiş Yönergesi’nin hazırlandığı ve katılımcılar tarafından imzalandığı ifade edildi. Reklamveren, medya ajansı ve radyolara; araştırma çıktılarının verimli kullanılmasına yönelik eğitimler verildiği hatırlatıldı.

Yapılan oylama sonucunda, Radyo Dinleme Araştırması örneklem artışı teklifi kabul edildi. Önümüzdeki yıl RİAK 14.533 kişinin radyo dinleme alışkanlıklarını raporlayacak.

Toplantı sonunda, RİAK’ı önümüzdeki iki senelik dönem boyunca temsil edecek olan yeni Yönetim Kurulu üyeleri belirlendi.

Başkanlığın Reklamverenler Derneği’nden, Reklamcılar Derneği’ne geçtiği yeni dönemde RİAK Başkanlığı’nı Reklamcılık Vakfı Başkanı Özgür Sağlam üstlendi.


Yeni dönemde RİAK Yönetim Kurulu’nda aşağıdaki isimler görev yapacak:

Reklamcılar Derneği- Özgür Sağlam – Art Grup / Başkan
Reklamcılar Derneği- Oğuz Yavuz- OMD
Reklamverenler Derneği- Caner Tunaman- Reckitt Benckiser
Reklamverenler Derneği- Yeşim Koçyiğit- Pınar
RATEM- Dursun Güleryüz- Power Group- Bölgesel ve yerel radyoları temsilen
Ulusal Radyolar- Belkıs Gülcan- Canwest Group
Ulusal Radyolar- Şebnem Akıncı- Best Fm
Radyo Ajansları- Fehmi Besler- Fedo

www.riak.org.tr