MediaCat

Publicis’in IPG’yi satın alacağı iddialarına yanıt

Publicis Group CEO’su Maurice Levy’den çarpıcı açıklamalar

Publicis’in IPG’yi satın alacağı iddialarına yanıt

Publicis Group CEO’su Maurice Levy’nin geçtiğimiz hafta açıkladığı ve 5 yıl içinde gerçekleştirilmesi planlanan 4 milyar dolarlık satın alma planının ardından, bunun Levy’nin 40 yıllık kariyerinin son hamlesi olduğu konuşulmuştu. Bu durum aynı zamanda Fransız devinin yapmayacağı bir hamleye işaret ediyordu: rakip şirketlerden Interpublic’i satın almamak.

‘Birçok insan son bir hamle olarak Interpublic Group of Companies’i satın almam gerektiğini düşünüyor. Bu değerlendirdiğimiz bir seçenek değil… Neden rakip bir holding ve topyekûn bir yeniden yapılanma peşinde olalım ki? Ben bundan ziyade, sapasağlam bir şeyler inşa etmeye çalışıyorum.’

Levy’nin, kuracağı bu sağlam yapı ile halefi tarafından kaçınılmaz olarak yapılacak hataları – ‘tıpkı kendisi 80’lerde Marcel Bleustein-Blanchet’ten bayrağı devraldığında yaptıkları gibi’ – telafi edebileceğini düşünüyor.

Geçtiğimiz yıl Publicis ve Interpublic’in bir birleşme gerçekleştireceği dedikoduları su yüzüne çıkmış, Interpublic CEO’su Michael Roth anlaşmanın önündeki engel olarak ‘kimsenin masaya iyi bir teklifle gelmiyor oluşunu’ işaret etmişti. Levy’nin son açıklamaları dikkate alınacak olursa, bu iyi teklifi getirenin Publicis olmayacağı aşikâr.

Publicis Orta Doğu Şubesi Sermaye Piyasası Analisti Dan Salmon konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada ‘Büyük yatırımlar yapmayı bırakalı altı yedi yıl kadar oluyor. Bunun ardındaki neden küçük – orta büyüklükteki alımlara odaklanmak fikriydi’ diyor. Publicis buna paralel olarak ABD ve Avrupa’da yaptığı bir dizi alımların ardından (Digitas, LBi, Razorfish, Rosetta ve Rokkan gibi) odak noktasını BRIC ülkelerinin yanı sıra Meksika, Endonezya, Türkiye ve Güney Afrika’ya çevirmişti.

Maurice Levy (yukarıda adı geçen pazarları kast ederek) ‘Bunlar bizler için kilit hedefler. Bu bölgelerde mümkün olduğunca çok alım yapıp liderliğimizi pekiştirmek istiyoruz’ diyor. Publicis’in kendi evi Avrupa’da yaşanan ekonomik sıkıntılar ve bu durumun Publicis’i beklenenden daha zorlu bir pozisyona sokmuş oluşu da değerlendirildiğinde ‘yeni bölgelerin fethi’ fikrinin benimsenmesi daha kolay anlaşılabilir.

Publicis’in açıkladığı, 2018’de dijital ve gelişmekte olan pazarın toplam gelirdeki payını yüzde 75’e çıkartma planı beklendiği kadar kolay elde edilmeyecek. Şüphesiz ki bunun gerçekleştirilmesi bir pazarlama şirketi için son derece cazip. Salmon’ın bu hedefe ilişkin değerlendirmesi ise ‘Gidip AppNexus’u satın almayacaklar; ancak küçük bir reklam-teknoloji firmasına yatırım yapabilirler ki bu da yine bir M&A (Birleşme ve satınalma) hamlesi olacaktır’ diyor.

Publicis’in son olarak satın aldığı Hindistan menşeli Neev, bir ajans olmaktan ziyade bir bilişim firması. Levy durumu ‘Biz yalnızca bir iletişim firması olmaktan, bilişim teknolojisi sağlayıcısına dönüşüyoruz. 150’nin üzerinde e-ticaret müşterilerimiz var’ diyor. Ona göre Publicis ‘diğerlerinin henüz hiç dokunmadığı alanlarda faaliyet gösteriyor.’

Peki bu devasa anlaşma değilse, Maurice Levy’nin Publicis’teki kalıcı eseri ne olacak? Levy bu konuda oldukça mütevazı: ‘Mirasımın ne olacağı üzerine düşünmüyorum. İnsanlar arkamdan ‘iyi bir adamdı ve güzel işler yaptı’ derse bu benim için yeterli olacaktır.’

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.