Publicis Omnicom birleşmesinin dijital ajans endüstrisine etkileri

Birleşmeyle farklar daha da açılacak.

14.08.2013 - 15:33 | Ali Kuru

Publicis Omnicom birleşmesinin dijital ajans endüstrisine etkileri

Medya ajansları endüstrini takip eden RECMA’nın dijital ajanslara odaklanan kolu DARD tarafından Publicis Ominicom birleşmesinin ardından gerçekleştirilen analiz, birleşmenin etkisiyle büyük ve küçük gruplar arasındaki işgücü birikimi farkının daha da açıldığını gösteriyor.

2012 verilerini değerlendiren DARD, geçtiğimiz yıl üç büyük pazar ABD, İngiltere ve Fransa’daki toplam sektörel işgücünün yüzde 26’sına sahip olan Publicis ile yüzde 16’sına sahip olan Omnicom’un birleşimi ile ortaya çıkan yeni oluşumun toplam paylarının yüzde 42’ye ulaştığına dikkat çekiyor. Analiz, sektördeki toplam çalışan sayısı 19 bine yaklaşan Publicis Omnicom’un, yüzde 28’lık payla 2012’nin birincisi olan WPP’yi ikinci sıraya ittiğini gösteriyor.

Publicis Omnicom birleşmesiyle büyüklerle küçükler arasındaki fark daha da açılacak.

DARD, birleşme ile yeniden şekillenen sektörde ilk iki sırada yer alan Publicis Omnicom ve WPP ile takip eden sıralarda yer alan Interpublic, Dentsu Aegis ve Havas arasındaki farkın büyüklüğüne vurgu yapıyor. Publicis Omnicom ve WPP’nin personel sayısındaki artışı satın alma faaliyetleri ilişkilendiren DARD, gelişimi aşağıdaki tablo ile açıklıyor.

Publicis Omnicom birleşmesiyle büyüklerle küçükler arasındaki fark daha da açılacak.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.