Prodüksiyon şirketi MacGyver’ın ajanslara hediyesi

Amsterdam ve İstanbul'da faaliyet gösteren prodüksiyon şirketi MacGyver, Hollanda kültüründeki...

23.12.2008 - 16:46 | MediaCat

Amsterdam ve İstanbul’da faaliyet gösteren prodüksiyon şirketi MacGyver, Hollanda kültüründeki bir halk hikayesinden yola çıkarak reklam ajanslarına şeker ve hediyeler dağıttı.

Santa Claus, bir Hollanda halk hikayesinden doğmuştur. Asıl adı Sint Nicolaas (Sinterklaas) olan Hollandaca kelime, New Amsterdam’a (New York) göç eden İngiliz tarafından yanlış telaffuz edilmesi sonucu Santa Claus olarak İngilizce’ye yerleşmiştir.

Aziz Nicolaas Myra kentinde (Demre, Antalya) 4. yüzyılda yaşamış, zamanla efsaneye dönüşmüş hayırsever bir piskopostur.

Hollanda’da en az Sinterklaas’ın kendisi kadar, Zwarte Piet’ler (Kara Piet’ler) de sevilir. Kara Piet’ler Sinterklaas’ın hediyelerini dağıtmak için geceleri evlerin bacalarıdan inerken kararmış olan yardımcılarıdır.

Sinterklaas bayramı Hollanda’da her yıl 5 Aralık tarihinde Noel’den bağımsız kutlanır. Çocuklara ‘pepernoot’ (küçük bisküviler), isimlerinin baş harfi olan çikolatalar ve bizim bayramlarımızda da olduğu gibi, hediyeler ve şeker dağıtılır.

İki kültürün geleneklerini birleştirerek, bayram dilekleri icin, Kara Piet’ler İstanbul’da reklam ajanslarına baskın yaptılar. Ajanslarda şeker ve hediyeler dagıtıldı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.