PO CEO’su görevinden ayrıldı

Petrol Ofisi CEO’su Jan Nahum, özel çalışmalarına daha fazla zaman ayırabilmek için görevinden ayrılmak istediğini yönetim kuruluna iletti.

13.02.2007 - 14:15 | MediaCat

Petrol Ofisi CEO’su Jan Nahum, özel çalışmalarına daha fazla zaman ayırabilmek için görevinden ayrılmak istediğini yönetim kuruluna iletti.

Uzun yıllar Koç Grubu’nda otomotiv şirketlerinde çalışan 57 yaşındaki Nahum, uzun yıllar Koç Grubu’nun otomotiv şirketlerinde çalıştıktan sonra 2005 yılında POAŞ’ın CEO’luğu görevini üstlenmişti.

Ntvmsnbc’nin haberine göre, Petrol Ofisi’nden (POAŞ) İMKB’ye yapılan açıklamada, Nahum’un özel çalışmalarına daha fazla zaman ayırabilmek için Petrol Ofisi Genel Müdürlüğü görevinden ayrılmak istediği kaydedildi ve vergi inceleme raporu nedeniyle görevden alınmadığı, söz konusu raporun İş Bankası ortaklığı dönemine ait olup Nahum’un göreve başlamasından önceki döneme rastladığı ifade edildi.

Jan Nahum’dan önce, Doğan Holding bünyesindeki şirketlerde Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapan Tufan Darbaz, POAŞ’ta vergi kaçağı raporunun basına yansıması üzerine 31 Aralık 2006 tarihi itibarıyla görevinden ayrılmıştı. Darbaz, Doğan Grubu şirketlerinden Petrol Ofisi, Ditaş Doğan, Milpa, Çelik Halat ve Ray Sigorta yönetim kurullarında görev yapıyordu. Kulislerde Darbaz’ın görevden ayrılmasının perde arkasında ise Petrol Ofisi ile ilgili vergi kaçağı raporunun olduğu öğrenilmişti.

Ancak Nahum sözleşmesini gerekçe göstererek yönetimin ‘istifa et’ telkinine ret cevabı verdi. Bunun üzerine Petrol Ofisi yönetimi Jan Nahum ABD’deyken CEO’nun görevine son verme kararı aldı. Buna göre Petrol Ofisi Yönetim Kurulu’nun bu hafta ilk icra kurulu toplantısında konuyu görüşeceği ve resmi olarak Jan Nahum’un işine son verecekleri öğrenildi.

Sabah gazetesinin haberine göre, 1.2 milyar YTL vergi kaçağı tespit edilen Petrol Ofisi’nde yönetimin, şirketin CEO’su Jan Nahum’u ABD’de seyahatteyken görevden alma kararı verdi. Nahum Amerika’da konuyla ilgili olarak: “Seyahatteyim ama bildiğim kadarı ile şu an itibarı ile görevimin başındayım. Bunun yanıtını şirketten almalısınız” dedi. Nahum’un ‘şirkete sorun’ ifadesine karşın POAŞ yetkilileri, konuyla ilgili şimdilik bir açıklama yapmayı düşünmediklerini dile getirdiler.

Önce Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) lisansız akaryakıt satılması nedeniyle şirkete kestiği yaklaşık 500 bin YTL’lik ceza, ardından Petrol Ofisi ile İş-Doğan’ın birleşmesi sonrasında ortaya çıkan vergi kaybı ile müfettişler tarafından yapılan incelemelerin Nahum’u yorduğu konuşuluyordu.

Yeni bir atama yapılana kadar şirketin günlük işlerinin Yönetim Kurulu Başkanı Vural Akışık tarafından yürütüleceği ifade edildi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.