Plastik atıkları oyun parklarına dönüştüren proje

OMO, "İyilik için Kirlenmek Güzeldir" projesinin lansmanını gerçekleştirdi.

13.04.2022 - 12:19 | MediaCat

Plastik atıkları oyun parklarına dönüştüren proje

20 yıla yakın süredir “Kirlenmek Güzeldir” yaklaşımıyla ebeveynleri çocuklarının gelişiminde keşfetmeye, deneyimlere ve kirlere yer vermeye çağıran OMO, ürün ve ambalajlarındaki gezegen dostu dönüşüm yolculuğuna, tüketicileri de harekete geçirmeyi hedefleyen amaç odaklı yeni projesi “İyilik için Kirlenmek Güzeldir” ile devam ediyor. “Değişim sensiz olmaz” sloganıyla hayata geçirilen projede herkes gezegenin iyiliği için harekete geçmeye ve değişim için geridönüşüm yapmaya çağrılıyor.

Lansmanı dün projenin yüzü Uraz Kaygılaroğlu moderatörlüğünde, Unilever Türkiye Çamaşır Bakım Pazarlama Direktörü Duygu Dal ve Çocuk ve Ergen Psikiyatrı Yankı Yazgan’ın katılımıyla düzenlenen online toplantıyla gerçekleştirilen İyilik için Kirlenmek Güzeldir projesi, odağına iklim krizi ve çevre kirliliğinin en önemli sebepleri arasında yer alan plastik atıkları alıyor ve plastiklerin atığa dönüşmeden, yeniden döngüye dahil edilmesini hedefliyor.

Proje kapsamında Ümraniye, Üsküdar ve Beykoz Belediyeleri işbirliğiyle, bu ilçelerdeki ilk ve ortaöğretim okullarının önüne geridönüşüm kutuları yerleştiriliyor ve kutularda biriken plastik atıkların ayrıştırılarak geridönüşüme gönderilmesi planlanıyor. Geridönüştürülen plastiklerin, açık havada zaman geçirmenin çocukların bilişsel, zihinsel ve fiziksel sağlığı açısından yarattığı değere dikkat çeken OMO’nun Kirlenmek Güzeldir yaklaşımına uygun olarak, Türkiye’nin bir şehrinde oyun parkı olmayan çocuklar için oyun parkına dönüşecek. Çocuklara ve onlar aracılığıyla da yetişkinlere geridönüşüm alışkanlığı kazandırmayı hedefleyen OMO, EBA TV için video içerikler ve Aktif Yaşam Derneği ile birlikte bu konuda farkındalığı ve bilgi düzeyini artıracak eğitim içerikleri oluşturmayı planlıyor.

Unilever Türkiye Çamaşır Bakım Pazarlama Direktörü Duygu Dal, “OMO olarak bir süredir ürünlerimizin içeriğinde ve ambalajlarında doğaya duyarlı bir dönüşümden geçiyoruz. Çünkü gezegenimiz hepimizin evi ve her birimizin bugün onu tehdit eden sorunlar karşısında yapabileceği pek çok şey var. ‘İyilik için Kirlenmek Güzeldir’ projesi de odağına bu bakış açısını alan ve OMO olarak 20 yıla yakın süredir benimsediğimiz ‘Kirlenmek Güzeldir’ yaklaşımına yepyeni bir boyut katan bir iyilik hareketi. Yaptığımız araştırmalar çocuklarda yetişkinlerin doğayı olumsuz etkileyen sorunları yeterince önemsemediği gibi bir algı oluştuğunu gösteriyor. Bu da çocukların değişim için harekete geçmek konusunda umutlarını kırıyor, esenliklerini olumsuz etkiliyor ve yaşları büyüdükçe eylemsizliği tercih etmesine sebep oluyor. İyilik için Kirlenmek Güzeldir projesiyle herkesi, özellikle de çocukların kendi gelecekleri için görmek istediği değişim için, temiz bir gezegen hayalleri için kolları sıvamaya ve kirlenmeye çağırıyor, ‘Değişim sensiz olmaz’ diyoruz. Hep birlikte plastiği atığa değil, çocuklar için oyun parkına dönüştürerek iyilik hareketini başlatıyoruz. Bu projenin çocuklara hem gezegen için hem de ülkemizin bir başka köşesinde tanımadıkları bir arkadaşları için iyilik yapma, yetişkinlere ise çocukların geleceğini önemsediklerini somut adımlarla gösterme fırsatı verdiğine inanıyoruz” dedi.

Çocuk ve Ergen Psikiyatrı Dr. Yankı Yazgan ise, “Çocukların kendileri için çok değerli bir bilgi ve gelişim kaynağı olan, yeni keşiflere imkân veren doğa ile çok güçlü bir bağı var. Bu yüzden gezegenin ve yaşamsal bir bağımsız olarak ekosistemlerin korunmaması çocukların bu konuda kaygı duymasına sebep oluyor. Burada en temel endişe kaynağının ‘yetişkinlerin Dünya’yı, doğayı ve çevrelerindeki insanları önemsemediğini’ düşünmeleri. Ebeveynler her ne kadar çocuklarının endişelenmemesi için korumacı bir tavır takınsa da çocuklar bunu önemsememek olarak algılıyor. Ebeveynleri başta olmak üzere başka insanların eylemsizliği çocukların değişime inançlarını zayıflatıyor. Bu konular hakkında konuşamayacaklarını düşünüyorlar, akranları tarafından susturulmaktan veya dışlanmaktan çekiniyorlar. Tüm bunlar genel olarak esenliklerini olumsuz etkiliyor. Bu karmaşık duyguların üstesinden gelmeleri için yapılacak en önemli şey ise çocuklarla bu konuları konuşmak ve önemsediğimizi gerçek ve fark yaratan adımlarla göstermek” şeklinde konuştu.

KÜNYE

 • Reklamveren: Unilever / OMO
 • Reklamveren Yetkilileri: Duygu Dal, Alper Çapar, Seda Uslu
 • Reklam Ajansı: Titrifikir
 • Kreatif Ekip Liderleri: Tuba Atilla, Mert Demirhan
 • Kreatif Ekip: Didem Demirçelik, Neslihan Atma
 • Marka Ekibi: Dilek Sezen, Melis Tüzmen
 • Stratejik Planlama Ekibi: Kerem Sabuncu, Aytuğ Ateş
 • Ajans Prodüktörleri: Onur Mis, Tuğse Gökhan
 • Prodüksiyon Şirketi: Depo Film
 • Yönetmen: Serdar Dönmez
 • Post Prodüksiyon: İmaj
 • Müzik Yapım: Onur Cumaoğlu
 • Medya Planlama: PHD Medya
 • PR Ajansı: Sobraz
 • Mecra: Televizyon, dijital

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.