Pınar Kılıç: Sorun risturnlardan kaynaklanıyor

McCann Worldgroup Türkiye Başkanı Pınar Kılıç, denetimler sonucu ortaya çıkan rakamın kayıtdışı değil kayıt fazlasından kaynaklandığını belirtti.

14.10.2005 - 00:00 | MediaCat

McCann Worldgroup Türkiye Başkanı Pınar Kılıç, Interpublic Group hakkında basında yer alan yolsuzluk iddiaları konusunda yaptığı açıklamada, yapılan denetimler sonucu ortaya çıkan rakamın kayıtdışı değil kayıt fazlasından kaynaklandığını belirtti.

Amerikan Sermaye Piyasası Kurulu’nun Interpublic’i denetime aldığını söyleyen Kılıç sözlerini şöyle sürdürdü: “Denetimler sonucu ortaya çıkan kayıt fazlası rakam ABD muhasebe sistemi ile Türkiye muhasebe sistemi arasındaki farklılıklardan kaynaklanıyor.”

Türkiye’de reklam ajanslarının ve medya ajanslarının gazetelerden aldıkları risturnların ABD’de yasadışı kabul edildiğini kaydeden Kılıç, “Amerika’da böyle bir uygulama yok. Ama bizim aldığımız paralar kayıtdışı değil, hepsi kayıtlı. Vergisiz bir kazanç söz konusu değil. Biz aldığımız paraları kaydetmezsek Türk Ticaret Kanununa göre suç işlemiş oluruz. Alınan paralar bizim kârımımzda göründüğü için, Interpublic şirketi bu kazançtan kâr payını aldı. Bu paralar şu anda İstanbul bürosunda değil” dedi.

IPG’nin reklamverenlerne yapacağı 200 milyon dolarlık geri ödemeden haberdar olmadığını söyleyen Kılıç sözlerini şöyle sürdürdü: “Interpublic Group yöneticileri, durumu açıklığa kavuşturmak üzere yakında bir açıklama yapacak. Açıklama yapılmadığı takdirde O zaman sizinle bir daha görüşeceğiz.”

Interpublic’in son iki yıldır yaşadığı olaylardan dolayı bir yönetim boşluğu yaşadığını anlatan Kılıç, “Yönetimin üst düzeyinde çok fazla değişiklik oldu. Bunun sonucunda grup, dünyada 10-15 tane çok ciddi müşterisini kaybetti. Amerikan sermaye piyasası kurulunun (Security Exchange Commission) araştırması Interpublic’i epey yordu. Çünkü defterleri kapatamasalardı New York Borsasından silineceklerdi. Silindiği zaman da zaten şirket ortadan kalkıyor” diye konuştu.

Hisse sahiplerinin Interpublic’in satılması için genel kurula başvurduklarını belirten Kılıç sözlerini şöyle sürdürdü: “Interpublic yöneticileri, Amerikan sermaye piyasası kuruluna, bu konunun gündeme alınmaması için başvurdular. Ama kurul bu konunun gündeme gireceğini söyledi. Interpublic satılabilir. Şu anda ne olacağı bilinmiyor.”

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.