P&G’den Olimpik Anneler’e destek

Türkiye'de yaşayan her 10 çocuktan sadece 2'si bilinçli spor yapıyor.

07.04.2015 - 16:53 | MediaCat

P&G Türkiye'den Olimpik Anneler'e destek

P&G Türkiye tarafından ülkemizde çocukların sporla büyümesini sağlamak amacıyla yürütülen Olimpik Anneler projesi kapsamında, ülke çapında “Türkiye’nin Spor Kültürü” araştırması gerçekleştirildi. P&G tarafından, Türkiye’de spor konusundaki mevcut tabloyu gözler önüne sermek, anneler ve çocukların spor bilincini ve alışkanlıklarını ölçümlemek üzere bir saha araştırması yaptırıldı.

TNS’nin yürüttüğü araştırmada Metropol (İstanbul, Ankara, Antalya, Bursa ve İzmir), Batı, Orta ve Doğu olarak ayrılan 4 bölgeyi temsilen seçilen 1013 kişiyle görüşüldü. 5-13 yaş arası çocuk sahibi olan 25-45 yaş aralığındaki anneler arasında yapılan “Türkiye’nin Spor Kültürü” araştırması, ülkedeki spor yapma alışkanlıklarıyla ilgili çarpıcı veriler içeriyor.

Araştırmadan satırbaşları

 • Türkiye’de 10 çocuktan sadece 2’si bilinçli olarak spor yapıyor
  Erkek çocuklarının en çok ilgilendiği sporların başında futbol (yüzde 28), basketbol (yüzde 4), koşu (yüzde 4) ve bisiklet (yüzde 4) yer alıyor. Kız çocukları ise en çok yüzme (yüzde 6), bisiklet (yüzde 4) voleybol (yüzde 3) ve koşu (yüzde 3) ile ilgileniyor. 100 aileden sadece 1’i çocuğunu spora yönlendirmeden önce araştırma yapıyor.
 • Çocuklar spor yapmak yerine bilgisayar başında vakit geçiriyor
  Anneler çocuklarının boş zamanı olmamasından yakınmalarına rağmen çocuklar ortalama 2 saatlerini televizyon ya da bilgisayar başında geçiriyor. Düzenli spor yapmayan çocuklar spor yapan çocuklara oranla daha fazla televizyon izliyor. Üstelik tatil zamanlarında da spor yapma oranlarında hiç bir artış görülmüyor (tatil zamanlarında daha fazla spor yapmayanların oranı yüzde 63).
 • Sporun bölgelere göre değişiklik gösterdiği görülüyor
  Orta ve batı bölgelerinde düzenli spor yapan çocukların sayısı diğer bölgelerdekilere oranla daha fazla. Doğudakiler düzenli spor yerine sokakta oyun oynamayı tercih ederken metropollerdeki çocuklar zamanlarını televizyon veya bilgisayar başında geçiriyor (Metropol yüzde 10 , Batı yüzde 30, Orta yüzde 20, Doğu yüzde 20).
 • Ebeveynlerde de spor yapma oranları çocuklarınkinden çok farklı değil
  Her 10 anneden 1’i ve her 10 babadan 1’i düzenli spor yapıyor. Spor yapan annelerin yaklaşık yarısı spor olarak yürüyüş yapıyor, bunu da daha çok çocuklarını okula götürme, markete gitme gibi aktiviteler için gerçekleştiriyorlar. Erkeklerse en çok yürüyüş ve futbolla ilgileniyor.
 • Ücretsiz spor tesis oranı yüzde 75 ama talep düşük
  Türkiye’deki spor tesisleri sayısı sanılanın aksine ortalamanın üzerinde bir orana sahip. Anket yapılan bölgelerde ücretsiz spor tesis oranı yüzde 75. Bu rakam Türkiye’de spor tesislerinin arttığına işaret etmekle beraber spor yapma oranlarında yükselme gözlemlenmiyor. Özel spor salonu üyeliği ise sadece yüzde 3’lük bir kesimi kapsıyor.
 • Şu anda Türkiyede Olimpik Anne diye adlandırabileceğimiz; hem kendi spor yapıp hem çocuğunu spora yönlendirmek için araştırmasını yapmış, bir uzman gözetiminde, bilinçli şekilde çocuğuna spor yaptırtan annelerin oranı sadece yüzde 2,1.

P&G Türkiye'den Olimpik Anneler'e destek

Olimpik Anneler Kurulu

Proje spora önem veren ünlü sporcu anneleri, çocuklarına spor yaptıran anneler ve fikir önderlerinden oluşan “Olimpik Anneler Kurulu” tarafından da destekleniyor. Olimpik Anneler Kurulu’nda şu isimler yer alıyor: Milli sporcu anneleri Alev Aydemir, Belma Alben, Nursel Vardarlı, Serpil Soylu, triatlon sporcusu Dilek Baytan, eski profesyonel basketbolcu Gergena Branzova, özel sporcu annesi Gülser Özkan ve gazeteci Yonca Tokbaş.

Her biri farklı görevler üstlenen kurul üyeleri, il il gezerek buralardaki spor potansiyelini ortaya çıkarmak üzere valilik ve il gençlik ve spor müdürlükleri gibi birimleri ziyaret ediyor.