MediaCat

Perakendede istihdam artıyor

Kariyer.net istihdam endeksi verilerine göre perakende sektöründe 2012’de geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 6 oranında artış yaşandı.

Perakendede istihdam artıyor

Türkiye ekonomisi kredi derecelendirme kuruluşlarının gelen not artırımı haberleri ve yaklaşan yeni yılın etkisi ile yılın son çeyreğinde hareketli bir dönem geçiriyor. Özellikle perakende sektörü, yılbaşına sayılı haftalar kala hareketliliğin en fazla olduğu sektörlerin başında geliyor. Kariyer.net istihdam endeksi verilerine göre, perakende sektörü yeni iş ilanları sayılarında 2012 yılın ilk 10 aylık döneminde geçtiğimiz yılın ayını dönemine kıyasla yüzde 6’lık bir artış yaşandı. Toplam 3 bin 393 yeni iş ilanının yayınlandığı perakende sektöründe, yılın 10 aylık döneminde yaklaşık 13 bin 572 kişiye yeni iş fırsatı doğdu.

Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, özellikle Anadolu’da artan yatırımlarla perakendenin istihdamda lokomotif sektörlerden biri olduğunu, bu durumun 2013’te de devam etmesini beklediklerini belirtti.

Satış temsilcisi ve mağaza müdürü talebi arttı

Kariyer.net istihdam endeksi verilerine göre perakende sektörü yeni iş ilanları sayılarında, yılın 10 aylık döneminde satış temsilcisi, mağaza müdürü, mağaza elemanı ve kasiyer pozisyonları en fazla talep gelen pozisyonlar oldu. Bu pozisyonları reyon elemanı, market elemanı, kasap, güzellik uzmanı, insan kaynakları elemanı ve depo elemanı gibi diğer pozisyonlar takip etti.

İstanbul istihdamda zirvedeki yerini koruyor

Yılın 10 aylık döneminde perakende sektöründen gelen iş ilanları sayılarına göre en çok istihdam imkânı yaratılan iler sıralamasında İstanbul ilk sırada yer aldı. Aynı dönem içerisinde İstanbul’da, Avrupa Yakası’nda 1.499 ve Anadolu Yakası’nda 920 olmak üzere toplam 2 bin 419 yeni iş ilanı yayınlandı. İstihdam endeksi verilerine göre perakende sektörünün İstanbul’dan sonra en fazla  istihdam yarattığı diğer iller ise Ankara, İzmir, Antalya, Muğla, Bursa, Kocaeli, Konya ve Balıkesir olarak sıralandı.

Anadolu’da yeni yatırımlar ile istihdam da arttı

Yatırımcıların rotalarını Anadolu’ya çevirmesi, Anadolu kentlerindeki istihdamı olumlu yönde etkiledi. Endeks verilerine göre perakende sektörü iş ilanları sayılarında en çok artış yaşanan iller sıralamasında Kütahya ilk sırada yer aldı. Kütahya’yı sırasıyla Mardin, Yalova, Erzincan, Kocaeli, Konya, Kırıkkale, Samsun ve Gaziantep takip etti.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.