Pepsi: Türkiye pazarında ikinciyiz

Pepsi Bottling Group (PBG) Pazarlama, Strateji ve Ciro Yönetimi Başkan Yardımcısı Hüseyin Tulpar, içecek pazarının özellikle gazsız içeceklerin katkısıyla ikili hanelerde büyüdüğünü belirterek, 'Rekabet ne derse desin pazar payımız büyüyor" dedi.

12.07.2007 - 11:57 | MediaCat

Pepsi Bottling Group (PBG) Pazarlama, Strateji ve Ciro Yönetimi Başkan Yardımcısı Hüseyin Tulpar, içecek pazarının özellikle gazsız içeceklerin katkısıyla ikili hanelerde büyüdüğünü belirterek, ‘Rekabet ne derse desin pazar payımız büyüyor” dedi.

Türkiye’de pazar ikincisiyiz. Geçen yıla göre pazar payımızı büyüttük. Geçen senenin ilk beş ayıyla karşılaştırdığımızda yüzde 7 büyüme sağladık. Satış hedeflerimizin üzerinde bir performans gösteriyoruz, ikiye katlayarak büyüyoruz’ dedi. PBG Pazarlama, Strateji ve Ciro Yönetimi Başkan Yardımcısı Hüseyin Tulpar, Pepsi’nin ‘Harekete geç, seçimini yap ve gençliğini yaşa’ ana temasıyla başlattığı ‘fotoğraflı ambalajlar’ kampanyasını düzenlediği basın toplantısıyla tanıttı ve sektörün durumuna ilişkin bilgi verdi.

PAZAR GAZSIZ İÇECEKLERLE İKİLİ HANELERDE BÜYÜDÜ

İçecek pazarına ilişkin de bilgi veren Tulpar, bu yılın ilk 6 ayında içecek pazarının ikili hanelerde büyüdüğünü ancak büyümenin daha çok meyveli ve gazsız içeceklerde yaşandığını söyledi. Tulpar, gazlı içeceklerin pazardaki yerini artırmak için de Pepsi olarak promosyonları artırdıklarını, bu kapsamda GençTurkcell’e birlikte başlattıkları kampanyada 18.2 milyon kişiye ulaşarak önemli başarı elde ettiklerini bildirdi. Tulpar, Pepsinin 2.5 litrelik şişe kapaklarının altındaki 1 litre bedava promosyonunun da bir yıl boyunca devam edeceğine ifade etti.

‘PAZARDA İKİNCİYİZ’

Şimdilerde içecek pazarının büyüme dönemine girdiğini, Pepsinin de ilk 5 ayda büyüdüğünü söyleyen Hüseyin Tulpar, ‘Rekabet ne derse desin Pazar payımız büyüyor. Türkiye’de pazar ikinciyiz. Geçen yıla göre Pazar payımızı büyüttük. Geçen senenin ilk beş ayıyla karşılaştırdığımızda yüzde 7 büyüme sağladık. Satış hedeflerimizin üzerinde bir performans gösteriyoruz, ikiye katlayarak büyüyoruz’ dedi.

Türkiye’nin dünyada üçlü rekabetin yaşandığı nadir ülkelerden biri olduğunu dile getiren Tulpar, 2001 krizi sonrasında 3 rakibin girmesiyle pazarın daha da büyüdüğünü ve rekabetin de hareketlendiğini kaydetti.
Türkiye’de kişi başına 30 litre asitli içecek tüketildiğini, bu oranın komşu ülkelerle karşılaştırıldığında hala düşük olduğunu kaydeden Hüseyin Tulpar, Türkiye ile benzer özellikle taşıyan Meksika’da bile tüketimin iki kat daha fazla olduğunu söyledi.

‘PBG’NİN BÜYÜMESİNE KATKIMIZ YÜZDE 20’

PBG’nin büyümesine Türkiye olarak katkılarına ilişkin bilgi veren Tulpar, Pepsi’nin büyümesini Rusya, Avrupa ülkelerinden, karının büyük bölümünü de Amerika kıtasından sağladığını, Türkiye’nin ise PBG’nun büyümesine yüzde 20 katkısı olduğunu söyledi. Tulpar, ‘Avrupa büyütüyor, Amerika kıtası kar sağlıyor. Biz Türkiye olarak da karlılık katkısındaki oranımızı artırıyoruz. Büyümeye katkı sıralamasında da 12. sıradayız’ diye konuştu.

Türkiye’deki kola pazarının ise 3 milyar litre olduğunu belirten Tulpar, gazlı ve gazsız içeceklere yatırım yapmayı sürdüreceklerini söyledi.

FOTOĞRAFLARINIZ PEPSİ KUTULARINDA

Tulpar, ‘Fotoğrafını gönder, kendini göster’ sloganıyla başlattıkları kapmanda, gençlerin ilk defa kendi hikayelerini kendi çektikleri fotoğraflarla anlatacaklarını, Pepsi ambalajlarında bu fotoğrafların kullanılacağını söyledi. Tulpar, reklam filmiyle birlikte başlattıkları kampanya için hazırladıkları www.fotografinigonderkendinigoster.com’ ile Pepsi sitesine bir haftada 8 bin 500 fotoğrafın geldiğini belirterek, ağustos sonuna kadar siteye girilen fotoğraf sayısının 100 bini aşamasını beklediklerini kaydetti. Siteye girilen fotoğrafların yine gençler tarafından oylanacağını ve seçilen fotoğrafların Pepsi kutularının üstünde yer alacağını vurgulayan Tulpar, ‘150 fotoğraf içinden dönüşümlü olarak her kutuya 15 fotoğraf koyacağız. Promosyonlarımıza hızla devam edeceğiz. 109 senelik bir marka olan Pepsi, şimdiye kadar 10 kere paketini değiştirdi. Önümüzdeki 1.5 yıl içinde de 35 farklı paketle tüketicinin karşısına çıkacak’ dedi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.