Pekin 2008’i ilk 10 günde dünya nüfusunun üçte ikisi izledi

The Nielsen Company birçok sporcunun dünya rekoru kırdığı Pekin 2008 olimpiyatlarında,...

01.09.2008 - 15:17 | MediaCat

The Nielsen Company birçok sporcunun dünya rekoru kırdığı Pekin 2008 olimpiyatlarında, The Nielsen Company verilerine göre izleyiciler de kendi rekorlarını kırmış oldular; oyunlar ilk 10 günde (8-17 Ağustos) 4.4 milyar izleyiciye ulaştı.

Pekin Olimpiyatları 4.4 milyar izleyici ile kendinden önceki olimpiyatlardaki ilk 10 günlük izlenme oranlarını geçmiş oldu; Atina 2004’ü 3.9 milyar kişi ve Sidney 2000’I 3.6 milyar kişi izlemişti.

Açılış törenini 2 milyardan fazla insan izledi

The Nielsen Company, dünya üzerindeki 38 ülkeden derlediği televizyon izleyici verisine dayanarak yaklaşık 2 milyar kişinin –dünya nüfusunu neredeyse üçte biri- Pekin Olimpiyatları Açılış Törenini izlediğini tahmin ediyor.

The Nielsen Company’nin dünyadaki çeşitli bölgelerde yer alan ve aralarında ev sahibi Çin, ABD, Brezilya, Güney Afrika, Avustralya, İtalya ve Türkiye’nin de yer aldığı 38 önemli ülkeden derlediği veride, zaman dilimleri ve yayın saatleri gibi faktörlerin etkileri de bölgelere ve ülkelere göre izlenme seviyeleri açısından farklılıklar gösteriyor.

Araştırmada, bölgesel bazda bir karşılaştırma yapıldığında en fazla izleyicinin Asya-Pasifik bölgesinde yer aldığı, her 10 insandan beşinin Açılış Törenini izlediği, bunu yüzde 30 izlenme oranı ile ile Avrupa’nın ve yüzde 24 ile Kuzey Amerika’nın izlediği bildirildi.

Tek tek ülkelere bakıldığında, beklendiği gibi ilk sırayı Çin alırken, Çin’i -yakın zamanlardaki olimpiyat sahipleri (Seul 1988, Sidney 2000, Atina 2004)- Avustralya (yüzde 46), Kuzey Kore (yüzde 44) ve Yunanistan (yüzde 43) takip etti. Olimpiyatlarda iddialı olan ABD’de ise 65 milyon insanın açılış töreni yayınını seyrettiği tahmin ediliyor. Türkiye, Açılış Töreni izlenme oranı %8 ile listede alt sıralarda yer aldı.

The Nielsen Company, olimpiyatlar boyunca Pekin Olimpiyat Komitesi ile gerçekleştirdiği işbirliği sonucunda Olimpiyatların izlenme oranları (TV ve online) ve tüketici yorumları ile ilgili birçok bulguyu basınla paylaştı.

Ayrıntılı bilgi için www.nielsen.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.