Pazarlamanın yeni erkekleri

MediaCat'in Mayıs sayısı çıktı! Bu sayının kapak konusu "Pazarlamanın yeni erkekleri"

02.05.2011 - 00:00 | MediaCat

MediaCat’in Mayıs sayısı çıktı. Bu sayının kapak konusu "Pazarlamanın yeni erkekleri"

Pazarlamanın yeni erkekleri

Pazarlama iletişimin klasik döneminde reklamlarda erkek kimliği, baskın alfa erkekten maçoya kadar en uç noktalara erişebilen bir maskülenlikle sunuluyordu. Bu dönemde erkekler bakandı, kadınlar bakılan. Erkekler arzu edendi, kadınlar arzu edilen. Kadınların ekonomik anlamda yükselişiyle bu tablo değişiyor, reklamlarda erkek temsili çeşitleniyor.

Tüketici değil insan

Marka mesajlarının ancak kitlesel mecralar yoluyla iletildiği bir dünyada ‘tüketici’, ‘hedef kitle’ gibi yabancılaştırıcı kelimeler kullanmak bir ölçüde meşru olabilirdi. Yeni medya çağında ise insanlar artık büyük kitleler içinde atomlaşmış, anonimleşmiş varlıklar değil, sesi soluğu çıkan gerçek bireyler. Bu durum daha insani bir pazarlama dili geliştirilmesini zorunlu kılıyor.

Bir hayranın değeri ne kadardır?

Pazarlama iletişimi faaliyetleri içinde sosyal medya temelli çalışmaların gittikçe daha çok ağırlık kazanmasıyla, bu alandaki temel ölçü birimlerinin belirlenmesi ihtiyacı artıyor. Hayran değeri de bunlardan biri. Millward Brown, bu konudaki sorulara yanıt sunmak amacıyla kapsamlı bir rapor hazırladı.

Bir ünlü kaç marka için konuşabilir?

Reklamlarda ünlü kullanımı birçok markanın başvurduğu etkili bir kısa yol. Ancak pazarlama iletişimin bu en önemli enstrümanlarından biri, son zamanlarda biraz özensizce kullanılıyor. Bir ünlü aynı anda birkaç markanın iletişiminde yer alabiliyor. Bu durumun ne gibi sonuçlar yaratabileceğini reklamcılara sorduk.

Haber sitelerinin yeni yüzleri

Son zamanlarda Türkiye’nin en popüler haber siteleri hem tasarımları hem yazılımları hem de içerik yapıları bakımından yeni bir yüzle kullanıcıların karşısına çıktı, bu arada daha önce sahip olmadıkları fonksiyonlar edindiler. Sitelerin yeni yüzlerine yakından baktık.

İki önemli isimle iki söyleşi

Balçiçek İlter: Medyada orman kanunları işliyor

Bellona’nın yeni yüzü Şevval Sam: Oynadığım reklam hayat tarzıma zıt olmamalı

4 ek birden

Medya Planlama Özel Eki

MediaCat Youth

Yerel Medya Özel Eki

Targeted Digital TV

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.