Pazarlama ekibini daha verimli kılacak 3 yol

Strategic Initiatives Groupe Kurucusu David Edward'dan daha verimli bir pazarlama operasyonu için öneriler.

18.03.2020 - 15:01 | MediaCat

Şirketlerin ellerindeki insan kaynağı başta olmak üzere tüm değerlerin optimum verimlilikle çalışabilmesi adına faaliyet gösteren planlama danışmanlığı şirketi Strategic Initiatives Group Kurucusu David Edward, 2020’de daha verimli bir pazarlama operasyonu kurmayı hedefleyenlere sesleniyor.

Pazarlama ekibini daha verimli kılacak 3 yol

“Reklamverenler pazarlamaya ilişkin kararlarında hem seçeneklerinin artması hem de karar alma süreçlerinin daha karmaşık hale gelmesinin yol açtığı sorunlarla karşı karşıya. Hangi kanal veya platformun kullanılacağı, hangi envanterin öne çıkarılacağı, hangisinin daha inovatif hale getirileceği, tüketicilerle ne zaman ve hangi hikâyelerle bağlantı kurulacağı gibi… Pazarlama ekipleri daha fazla işi daha hızlı yapmak durumunda.

Öte yandan iletişimi kişiselleştirmek, daha derin ve özgün tüketici deneyimleri yaşatmak ve insani boyutu olan bağlantılar kurmak gibi güncel trendlere de uyulması gerekiyor. Dolayısıyla pazarlama ekipleri sadece daha fazla ve daha hızlı değil, daha iyi de iş yapmak durumunda. Acilen.

Verimlilik konusu; pazarlamaya dair tüm bu kararlara ilişkin kuralların durmaksızın yeniden yazıldığı, karmaşık pazarlarda ulaşılması en yorucu ve güç başlıklardan biri. Bu zorlu hedefe ulaşabilmek için CMO’lar ve ekipleri geleneksel partnerlerinin yanı sıra tedarikçilerden içerideki farklı departmanlara uzanan bir skalada yeni ortaklıklar kurmaya gayret ediyor.

Accenture Interactive Research’ün araştırmaları, şirketlerin yüzde 90’ının CMO’ları farklı iş kolları arasındaki bağ doku olarak gördüğünü ortaya koyuyor. Peki, pazarlama ekipleri kuralların sürekli değiştiği bu zeminde kendi rolleri de değişirken nasıl verimli kalmaya devam edebilir?

Daha fazlasını daha iyi ve daha hızlı şekilde yapmayı hedefleyen tüm pazarlama profesyonellerinin, pazarlamaya ilişkin kültür ve değerler sistemini hem iş sonuçları getiren hem de pazarlama yolzanaatının inceliklerini koruyan bir şekilde yeniden tasarlamaları gerektiğini düşünüyorum.

Buyurun size 2020’de pazarlama ekibini daha verimli kılacak üç yol ve öneri.

Pazarlama ekosisteminizi inşa edin

Pazarlama çözümlerinize ilişkin kabiliyetlerinizi siloları alaşağı ederek ve içerideki departmanlarda, ajanslarda, araştırma ve veri ortaklarınızdaki yetenekler ve müşterilerinizle artırın.

Bir pazarlama ekosisteminden fonksiyonel verimliliğin ötesinde bir şeyler beklemelisiniz zira partnerleriniz size bunu sağlayacak kabiliyette olmalı. Beklentilerinizi içgörü keşfi, fikir üretimi gibi başlıkları kapsayacak şekilde yeniden düzenleyin. Sağlıklı bir sürtüşme ortamına olanak sağlayacak şekilde farklı disiplinleri bir araya getirin.

Planlayın, işbirliği yapın ve birlik te üretin. Pazarlama ekosisteminizin mantrası bu olmalı.

Büyük fikirleri amaç edinin

İlginizi inovasyonun sonsuzluğa uzanan alternatif uzantılarından alıp büyük fikirlere yöneltin. Birçok platformda, zamandan bağımsız olarak çalışabilen büyük fikirden daha verimli hiçbir şey yoktur.

Büyük fikirlerin özelliği sürdürülebilir, akılda kalıcı ve anlamlı olmaları. Bunun dışında iyi de birer yatırım olduklarını söylemek yanlış olmaz. Zira büyük fikirler daha iyi müşteri deneyiminin temellerini oluşturur. Burada Forrester’ın iyi müşteri deneyiminin gelirlerinize 10 milyonlarca dolar ekleyebileceğine dair tahminlerini hatırlatmak istiyorum.

Hal böyle olunca size düşen network’ünüzdeki iş ortaklarınıza teknik ve icraya dair araçları bir süreliğine kenara kaldırmalarını söylemek ve ellerine yeniden brief’i almalarını sağlamak. Brief’i beraber oluşturun, içgörülerle doldurun ve karşılığında özgün ve satan fikirler talep edin. Brief için harcadığınız zaman ve enerjinin alacağınız fikirlerin kalite ve verimliliğini onlarca kat artıracağını hatırınızdan çıkarmayın.

Brief’in kendisi olun

İyi pazarlama kültürleri faaliyette oldukları pazarlar kadar dinamik olur. Markanızdan, iş ortaklarınızdan ve yaptığınız işten beklentileriniz yüksek ancak emin olun müşterilerinizin sizden beklentileri de bir o kadar yüksek. Bu dinamizmden faydalanarak verimli bir pazarlama kültürü oluşturabilirsiniz. Ekibiniz, iş ortaklarınız ve tüketicilerinizin paylaştığı bir değerler sisteminin; yetenekler, fikirler ve icrayı verimli kılacak davranışları desteklediği süreçlerle desteklendiği bir kültür oluşturduğunuzu düşünsenize…

Tüm bunların başlangıç noktası brief’inizin ta kendisi. Orada aktardığınız tüm değer ve inançları sayfada bırakmayıp her gününüzün bir parçası haline getirmekle işe başlayın. Bu, yaptığınız işi hem özgün hem de anlamlı kılacaktır. Merakınızı yitirmeyin. Keşfetmeye ara vermeyin. Bu, sizi müşterinizle bağlantılı kılacağı gibi rakiplerinizin de bir adım önünde tutacaktır. Hızlı değil, acil olmaya bakın. Acilde hızlıda olmayan, pazarlamada verimliliği beraberinde getiren bir kararlılık ve amaç hali saklıdır.

Bu yıl kararlar ve karmaşıklıklar arasında yolunuzu başarıyla bulmanızı diliyorum. Umarım yeteneklere, fikirlere ve marka değerlerine saygı duyulan bir pazarlama ortamında daha fazlasını ve daha iyisini acil ve verimli biçimde hayata geçirebilirsiniz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.