Partilerin referandum reklamları

Interpress, ‘Referandum reklamları’ konusunu mercek altına alarak, geçen seçim sürecinde siyasi partilerin...

20.09.2010 - 00:00 | MediaCat

Interpress, ‘Referandum reklamları’ konusunu mercek altına alarak, geçen seçim sürecinde siyasi partilerin yazılı basında en çok hangi mecralara reklam verdiğini araştırdı. Partilerin en çok yerel basına ilgi gösterdiği ortaya çıktı.

Ülkemizde yaşanan son referandum sürecinde, siyasi partilerin hangi mecralara reklam verdiği sorusuna cevap arayan Interperss, iki bine yakın ulusal, bölgesel ve yerel gazete ile dergiyi tarayarak kapsamlı bir araştırma yaptı. Cumhurbaşkanı’nın onayı ve Yüksek Seçim Kurulu’nun kesin tarih belirlemesi ile start alan referandum çalışmalarının üzerinden geçen yaklaşık 3,5 aylık süreçte, siyasi partilerden 16 tanesinin yazılı basında toplam 580 adet reklamı yayınlandı. Bu reklamların 457’si günlük, 118’i haftalık ve 5 tanesi de aylık yayınlanan mecralarda olduğu tespit edildi. Reklam veren siyasi partiler içinde AK Parti 233 reklamla birinci sırada yer alırken, CHP 175 reklam, MHP 52 reklam, DP 35 reklam, Saadet Partisi de 31 reklam ile ilk beş içinde yer aldılar.

Partiler yerel basına ulusal yayınlardan iki kat fazla ilan verdi
Interpress’in yaptığı araştırma raporunda en dikkat çeken bölüm, siyasi partilerin yayınladığı reklamların 318 tanesinin yerel, 146 tanesinin ulusal ve 116 tanesinin de bölgesel basında yer almış olmasıydı. Bu reklamların haber alan dağılımı 135 bin 290 (st x cm) olurken, bu rakamın gazete sayfası karşılığı ise, 289 tam sayfayı aşan bir alana denk geliyor. Siyasi partiler yayınladıkları bu reklamlarla yaklaşık 138 bin 264 seçmenine ulaştığı hesaplandı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.