Pandemi döneminde iletişim planı nasıl yapılmalı?

AdColony, markalara kullanıcının oyun içi reklam uygulamaları konusundaki tutum ve beklentilerine dair önemli ipuçları sunuyor.

20.05.2020 - 11:47 | Sultan Öncü Arslanoğlu

Markalar yeni normale nasıl adapte olacak? Mecra karmasında ve reklam yatırımlarında nasıl bir yol izlemeleri gerekiyor? AdColony’nin araştırmaları, insanların kendilerini izole etmeleriyle en fazla eğlence ve güvenilir bilgiye ihtiyaç duyulduğunu ortaya koyuyor. Markalara pandemi döneminde kılavuzluk edecek önemli ipuçları ve çözüm yolları barındıran araştırmanın işaret ettiği en etkili kanal ise mobil oyunlar.

Doğru iletişim için 5 önemli nokta

COVID-19’un hepimizi kişisel olarak etkilediği, gündelik yaşamlarımızı ve tercihlerimizi değiştirmeye zorladığı bu dönemde, markaların ve endüstrilerin de bu durumdan fazlasıyla etkilendiğini söylemek yanlış olmaz. Yeni normale sadece toplumun değil markaların da adapte olması gerekiyor. Bu dönemde markaların vermesi gereken en önemli karar; hangi mecraya ne kadar yatırım yapması gerektiği ve potansiyel müşterilerine seslerini duyurmak için hangi yolu izlemesi gerektiği.

En son yayınlanan COVID Game Trends raporuna göre kullanıcıların yüzde 46’sı mobil cihazlarını iş dışında daha sık kullanmaya başlarken karantina süresince kullanıcılar 858 milyon yeni uygulamayı cihazlarına indirdi. Dijitalin olmadığı bir dünya hayal dahi edemiyorken, yaşadığımız süreçte bu durumun tam anlamıyla ete kemiğe büründüğünü söyleyebiliriz.

AdColony yayınladığı COVID-19 Dönemi Reklamveren Rehberi’nde markalara bu dönemde iletişimlerini nasıl yapmaları gerektiğine dair ipuçları sunuyor ve marka mesajı verirken akılda bulundurulması gereken beş önemli noktaya değiniyor.

1. Bu dönemde markaların uygulama içi reklamlarında dikkat etmeleri gereken en önemli maddelerden biri mesajlarında ve içeriklerinde bir değer yaratmaları. Kişisel hijyen konusunda farkındalıkları artan tüketiciler markalardan da aynı özveriyi, titizliği ve sosyal farkındalığı bekliyorlar. Markaların mesajlarında tüketicilere yardımcı olacak ve onların hayatlarını kolaylaştıracak ipuçları vermeleri tüketicilerin markaya daha samimi bakmalarını sağlıyor.

Kullanıcıların yüzde 18’i endişelerini azaltan ve kendilerini anlayan reklamlara daha sıcak bakıyor. Aynı zamanda yüzde 30’u gündelik hayatlarını kolaylaştırabilecek, gerçekçi reklamlara daha fazla ilgi gösteriyor. Markalar için bu dönemde hedef kitlelerine ulaşmanın yolu mobilden geçerken, AdColony’nin gerçekleştirdiği Coronavirus Etkisi Anketi’ne göre kullanıcıların yüzde 85’i rahatlamak için mobil oyun oynuyor.

2. Markalar için reklamlarında hedef kitlelerine ilgili ürün ve kişisel mesajlarla ulaşmak çok önemli. Zira markaların doğru kanal ve mesajla bu dönemde tüketicilerinin gözünde özel bir yer edinmesi kaçınılmaz. Coronavirus Etkisi Anketi’ne göre kullanıcıların yüzde 47’si her gün en az bir kere mobil oyun oynarken yüzde 33’ü gün içinde birden fazla kez mobil oyunlarda vakit geçiriyor. Bu durum mobil oyunları reklamverenler için vazgeçilmez kılmaya devam ediyor.

3. Doğru reklam formatını seçmenin de markayı hedef kitlesine daha da yakınlaştırdığını unutmamak lazım. Uygulama içinde ödüllü reklamlar müşteriyi mutlu ediyor. Özellikle kullanıcı tarafından gönüllü başlatılan reklamlar, diğer reklamlara göre üç kat daha fazla tercih ediliyor ve yüzde 90 daha fazla sonuna kadar izleniyor.

4. Kullanıcılara oyun içinde ek can hediye eden reklamlar daha çok tercih edilirken kullanıcıların yüzde 23’ü ihtiyacı olan ürünü fark ettiren reklamları, yüzde 35’i ise etkileşime geçebildiği reklamları tercih ediyor. En iyi etkileşimi sağlamak için reklamverenlerin kullanıcıları, markalarıyla vakit geçirmeye teşvik etmesi en önemli noktaların başında geliyor.

5. Markalar için önemli olan bir diğer konu ise akılda kalıcı olmak. Uygulama içinde tam ekran gösterilen reklamlar her zaman daha fazla akılda kalıyor ve markanın hatırlanma oranını artırıyor. Özellikle reklamlarınızın 30 saniye veya daha kısa olması ürününüzün kullanıcının ilgisini çekmesini sağlıyor çünkü bir dakikadan uzun mobil video reklamlar kullanıcıların yüzde 60’ının ürüne ve reklama olan dikkatini dağıtıyor.

İnkâr edilemeyecek bir gerçek var ki dünya hiç olmadığı şekilde daha da hızlı dijitalleşmeye devam ediyor. Bu süreçte ise mobil oyunlar en eğlenceli kaçamaklardan bir tanesi haline geliyor. Mobil oyunlar ise markalar için en önemli kanal olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.