Panasonic ve Unesco’nun stratejik işbirliği

Panasonic ve Dünya Mirası Merkezi, tehlike altındaki kültürel alanları koruma bilincini genç nesillere aşılayacak çalışmaları birlikte yürütecek.

06.06.2011 - 00:00 | MediaCat

Panasonic ve Dünya Mirası Merkezi, tehlike altındaki kültürel alanları koruma bilincini genç nesillere aşılayacak çalışmaları birlikte yürütecek. İşbirliğinin kapsamında geziler, yarışmalar ve eğitici programlar yer alıyor.

Panasonic ve Unesco Dünya Mirası Merkezi, Dünya Mirasını koruma çalışmaları ve gelecek nesillere çevreci eğitim sağlama konuları aracılığıyla sürdürülebilir gelişmeyi desteklemeyi taahhüt eden bir stratejik işbirliği anlaşmasına imza attı.

Panasonic ile Unesco’nun işbirliği 1995 yılına kadar uzanıyor

Panasonic çevreyi koruma çalışmalarına yaptığı etkin katkıların bir parçası olarak Dünya Mirası Takviminin yayınlanması için 1995 yılından beri Dünya Mirası Merkezi ile birlikte çalışıyor.

Dünya Mirası kapsamındaki yerlere geziler düzenlenecek

Haziran 2011’den itibaren yürürlüğe girecek 2 yıllık anlaşma kapsamında Panasonic Dünya Mirası olarak belirlenmiş alanların korunmasına iletişim ve eğitim etkinlikleri ile destek verecek. Panasonic ayrıca 2012 yılında 40. yılı kutlanacak olan Dünya Mirası Konvansiyonu’na dair bilinci artırma çalışmalarını da yürütecek. Panasonic bu çalışmalar kapsamında National Geographic kanalı için çekilen ve dünyanın 183 ülkesinde yayınlanacak olan “Dünya Mirası Özel”in (The World Heritage Special) ana sponsorluğunu üstlenecek ve 3D ekipmanları ile teknik destek konularında gelecek nesiller için tasarlanacak eğitim projelerine de destek sağlayacak. Dünya Mirası olarak belirlenmiş alanların korunmasına dair bilincin genç nesillere aktarılması adına gerçek hayat deneyimleri de sunulacak. Bu deneyimlerin arasında Dünya Mirası alanlara ziyaretler ve çocukların katılabileceği çeşitli yarışmalar yer alacak.

Unesco Dünya Mirası listesinde Türkiye’den 9 alan bulunuyor:

Truva Arkeolojik Kazı Alanı
Safranbolu
Divriği Ulu Camii ve Melike Turhan Darüşşifası
Hattuşaş
İstanbul’un Tarihi Yerleri
Nemrut Dağı
Xanthos – Letoon
Göreme Milli Parkı ve Kapadokya
Hierapolis-Pamukkale

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.