Özlem Tuna New York MoMA’da

Museum of Modern Art (MoMA), bu yıl 9.sunu düzenlediği “Destination: Design Series” adlı tasarım etkinliğinde İstanbullu tasarımcıları ağırlıyor.

13.04.2011 - 00:00 | MediaCat

Museum of Modern Art (MoMA), bu yıl 9.sunu düzenlediği “Destination: Design Series” adlı tasarım etkinliğinde İstanbullu tasarımcıları ağırlıyor.

12 Mayıs-30 Haziran tarihleri arasında MoMA Design Store noktalarında ve momastore.org adresinden online olarak yer alacak “Destination: İstanbul” süresince 25 Türk tasarımcının 100’den fazla tasarımı satışa sunulacak. Ev aksesuarı, mobilya, mücevher gibi farklı alanlardaki tasarımları içeren seçki Türkiye’ye özgü parçalar içeriyor. Geometrik dokular, ritmik çizgiler ve canlı renkleri yansıtan bu gelenek, zeytin ağacından yapılmış servis kaşığından, pleksi satranç setine dek, koleksiyonun farklı parçalarının temel esin kaynağını oluşturuyor.

Özlem Tuna, bu etkinlikte “Lalegun” adlı tasarımıyla yer alacak. Tasarımcının “Zevk-Bahş” koleksiyonuna ait olan şekerlik, oksit kaplama el dövüsü bakır kapak ve turkuvaz seramik kaseden oluşuyor. Farsça da zevk veren, eğlendiren, neşelendiren anlamına gelen zevk-bahş, Osmanlı döneminde çok sevilen bir lale cinsine de adını vermiş. MoMA’nın Lalegun’u kolekisyona seçme nedeni ise, 16. yüzyıl Osmanlı dünyasına damgasını vuran lalelin, İstanbul’un geleneksel simgelerinden biri olması ve tasarımın güncel yorumu yansıtması.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.