“Oyunculuk empatiyle başlar”

Shell’in marka yüzü olan Engin Akyürek ile hayatı, oyunculuğu ve disiplinlerarası yolculuğunu konuştuk.

14.10.2021 - 14:42 | Arzu Nilay Kocasu

Yabancı Damat’ın Kadir’i, Bir Bulut Olsam’ın Mustafa’sı, Kader’in Cevat’ı… Oyuncu Engin Akyürek’i yıllar boyu pek çok farklı karakterle tanıdık. Geçtiğimiz aylarda ilk marka işbirliğini gerçekleştirerek Shell’in marka yüzü olan Akyürek ile hayatı, oyunculuğu ve disiplinlerarası yolculuğunu konuştuk.

Bir nesil sizi Yabancı Damat, Bir Bulut Olsam gibi yapımlarla tanısa da kariyerinizin başında Kader gibi kült bir filmle beyazperdeye giriş yaptınız. Bu özel filmden ilhamla başlayalım: Herkesin inandığı bir şeyin olduğu bu hayatta, siz neye inanıyorsunuz?

Bahsettiğiniz projeler benim için hem kıymetli hem de oyunculuk yolculuğumda bana çok şey katan projelerdi, dönüp geriye baktığımda hepsini inanarak yaptığımı düşünüyorum.

İnanç çok derin ve kapsamlı bir konu, sorunun bir mahrem boyutu olsa da ben görünen kısmını konuşmayı tercih ederim; diğeri manevi dünyamla, iç dünyamla alakalı… Evet, hepimiz bu hayatta bir şeylere inanırız… Galiba en görünen, ele avuca aldığım inancım; beni besleyen, beni başka yerlere götüren durumlara karşı çocuksu bir merakımın ve inancımın olması…

Oyunculuk sizin için ne ifade ediyor; bu kimliğin size nasıl bir sorumluluk yüklediğini hissediyor, oyunculuğu hangi duyguyla bağdaştırıyorsunuz?

Oyunculuk en basit haliyle empati kurmayla başlar. Bir de, bence oyuncu biraz da üstüne vazife olmayan şeylere merak duyandır.

Oyunculuk her şeyden önce benim mesleğim. Her mesleğin kendi içinde zorlukları ve sorumluluk alanları vardır. Kendinize, oynadığınız karaktere karşı bir sorumluluk duygusu hissedersiniz ama en büyük sorumluluğu projenin kendisine ve hikâyenin gücüne karşı hissetmeniz gerekir.

Oyunculuk en basit haliyle empati kurmayla başlar; bu duyguyu büyüterek karakterleri, hikâyeleri, durumları anlayabilirsiniz. Bir de, bence oyuncu biraz da üstüne vazife olmayan şeylere merak duyandır.

Tarih eğitimi almış, öyküler yazan hatta öykü kitabı yayımlanmış bir oyuncusunuz. Disiplinlerarası bu yolculuğunuz yaptığınız işlerde, mesleğinizde ve uğraşlarınızda nasıl yankı buluyor?

Bu disiplinler birbirinden farklı gibi de dursa birbirini besleyen ve birbirine değen özellikleri olan disiplinler. Tarih okumamın oyunculuk yolculuğuma çok şey kattığını biliyorum; oyunculuk yapmamın, başka karakterlerle ve hikâyelerle ilişki kurmamın da yazma durumuma katkısı olduğunu… Mesleki olarak tarihle ilgilenmesem de oyunculuk ve yazma eylemi hayatımda hep olsun istiyorum.

2004 yılından bu yana sektöre emek veren, tanınmış bir oyuncu olmanıza rağmen ilk marka işbirliğinizi bu sene gerçekleştirdiniz. Bugüne kadar neden beklediniz, bugün Shell’i seçmenizin nedeni nedir?

Güzel bir zamanda güzel bir reklam kampanyası yaptığımızı düşünüyorum. Reklam kampanyasının insan merkezli olup, duyarlı olması beni çok mutlu etti. İçinde rahat bir şekilde bulunabileceğim, beraber marka yolculuğuna çıkabileceğim bir yol arkadaşlığı oldu. Shell’in marka bilinirliği ve güvenilir bir marka olması da bunda çok büyük bir etken.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.