MediaCat

Oyder Türkiye’nin otomotiv müşteri profilini açıkladı

OYDER, ‘Türkiye’nin Otomotiv Müşteri Profili’ araştırmasının 2011 Yılı Sonuçlarını açıkladı.

Oyder Türkiye’nin otomotiv müşteri profilini açıkladı

OYDER’in (Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği), 2011 yılının toplamına yönelik olarak Türkiye çapında 2 bini aşkın müşteriyle gerçekleştirdiği ‘Türkiye’nin Otomotiv Müşteri Profili’ araştırmasının sonuçlarını açıklandı. 

Araştırmanın sonuçlarında öncelikli olarak 2011 yılının tamamında yeni otomobil alımını genel olarak makro düzeyde tetikleyen en önemli iki unsur olarak sırasıyla fiyat/vergi oranlarının uygunluğu (yüzde 41) ve hemen ardından kredi olanaklarının sağladığı avantajlar (yüzde 25) dikkat çekiyor.

Bununla birlikte geçen yıl içinde 1.6 litre ve altındaki silindir hacmine sahip motorlara sahip modellerin tercih oranının yüzde 90’a ulaşırken, araç alımlarında ise yüzde 52 gibi ezici bir oranda nakit/banka kredisi kombinasyonu ön plana çıktı.

Nakit alımların ise yüzde 26 oranla ikinci sırada yer alıyor. Satın alınan otomobil ve hafif ticari araçlara yönelik en önemli karar verme kriteri ise yine yüzde 21’in üzerinde bir oranla fiyat etiketinin uygunluğu. Yüzde 15’lik yakıt tüketim değeri kriterinin ardından konfor ve tasarım özelliklerinin tüketici nezdinde bir tercihte bulunma açısından üçüncü ve dördüncü sırada yer alan kriterler. İ

Geçen bir yıl boyunca otomobil severlerin yüzde 35’inden fazlası ‘tavsiye’ ile araç aldığını ortaya koyan araştırma sonuçlarına göre müşterilerin yüzde 32’si bayii ziyareti sonrasında ne marka ve ne model alacağına kesin karar veriyor. Bununla birlikte firmaların yüzde 11’lik bir müşteri grubu ise hiçbir şeyden etkilenmeden satın alım kararı verebildiğini ifade etdiyor. Baskın yönlendirici unsur olarak mecralar açısından yapılan analizlerde ise yüzde 29 ile internet liderliği devralırken, bu mecrayı yüzde 25 ile TV’ler ve yüzde 15 ile günlük gazeteler takip ediyor. Özellikle neredeyse tüm firmaların gerek ulusal ölçekte gerekse lokal test sürüşü aktivitelerinin önemini ortaya koyan araştırmada, tüketicilerin yüzde 68’sinin test sürüşü yapmadan asla yeni bir araç almadığı sonucu dikkat çeken bir başka veri olarak ön plana çıkıyor.

Geçmiş 6 boyunca en çok tercih edilen renk olarak yüzde 50’ye varan oranda beyaz dikkat çekerken, hemen ardından ise yüzde 30’a yaklaşan oranda siyah rengin tercih açısından ön planda kalmaya devam etti. Bununla birlikte her 10 araçtan 2’sinin kadın kullanıcılar tarafından satın alındığına dikkat çeken araştırmada otomobil ve hafif ticari araç alanların yüzde 77’sinin evli, yüzde 59’nun ise en az 1-2 çocuklu olması dikkat çekti. Yeni bir otomobil veya hafif ticari araç alan her 10 kişiden 2’si memur/kamu çalışanı, 4’ü ise serbest meslek sahibi.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.