Otomotiv haberlerinde büyük düşüş

Geçtiğimiz yılı tarihi satış rekoruyla kapatan otomotiv sektörünün, 2012 yılı ilk beş aylık sürede toplam üretimde yaşadığı düşüş trendinin çıkan haberlere de yansıdığı ortaya çıktı.

04.06.2012 - 00:00 | MediaCat

Geçtiğimiz yılı tarihi satış rekoruyla kapatan otomotiv sektörünün, 2012 yılı ilk beş aylık sürede toplam üretimde yaşadığı düşüş trendinin çıkan haberlere de yansıdığı ortaya çıktı. Medya Takip Ajansı Interpress’in yaptığı araştırma, Ocak ayından bu yana basında çıkan otomotiv sektörü haber sayısının, geçtiğimiz yılın ilk beş ayına göre yaklaşık yüzde 30 azaldığını ortaya çıkardı.

Ulusal, bölgesel ve yerel iki bini aşkın gazete ile derginin tek tek incelenmesi neticesinde, 2011 yılının ilk beş aylık süresinde toplam 32 bin 882 adet haber yayınlanırken, bu yılın aynı döneminde, toplam 22 bin 998 adet haber yayınlandığı tespit edildi.

Interpress’in yılbaşından bu yana yerli – yabancı firmalar arasında altmış iki tanesi hakkında çıkan haberleri değerlendirdiği analiz raporuna göre; yazılı basında binek oto segmentinde 4 bini aşan haber sayısıyla en çok haber Ford hakkında çıkarken, Renault, Mercedes, Fiat ve Toyota’ın ilk beş sırayı oluşturduğu belirlendi.

Hafif ticari araç segmentini kapsayan aynı araştırmaya göre, geçen beş ayda toplam 2 bin 869 adet haber yayınlanırken, Ford çıkan 700’den fazla haberle ilk sırada yer alırken, Fiat, Renault, Tofaş, ve Mercedes listede ilk beş içinde bulunuyor.

Ocak ayından bu yana geçen sürede, ağır ticari araç segmentinde ise toplam 4 bin 320 adet haber yayınlanırken, Otokar ile Mercedes 600 haberi geçerken Ford, Trayler, Man ve Isuzu’nun zirveyi yakından takip ettikleri ortaya çıktı.
 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.