Osmanlı’dan bugüne ‘İletişim Galerisi’

Özel koleksiyonlardan temin edilen, son derece eski ve nadide parçalardan oluşan İletişim Galerisi’nde; yaklaşık yüz yetmiş yıllık bir geçmişe sahip basın tarihimizin ilkleri ağırlanıyor.

04.12.2006 - 00:00 | MediaCat

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi, 21 Aralık Perşembe günü saat 14.00’te ‘Osmanlı’dan Bugüne İletişim Galerisi’nin açılış törenini gerçekleştirecek. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi, Türkiye’nin iletişim dünyasına ilişkin belleğindekileri, Doğuş Grubu ve Aydın Doğan Vakfı’nın değerli katkılarıyla Türk toplumuna kazandırıyor.

Özel koleksiyonlardan temin edilen son derece eski ve nadide parçalardan oluşan İletişim Galerisi’nde; yaklaşık yüz yetmiş yıllık bir geçmişe sahip basın tarihimizin ilkleri olan, ilk Türkçe gazete Takvim-i Vakayi, özel sermayeyle kurulan ilk Türk gazetesi Tercüman-ı Ahvâl, ilk müstakil mizah gazetesi Diyojen, ilk ilmi dergi Mecmua-i Fünun gibi yazılı basın ürünleri sergilenecek. Ayrıca Radyo Televizyon ve Sinemaya ait elektronik cihazlar ile yaklaşık elli parçadan oluşan fotoğraf makineleri koleksiyonu, 1930’lu yıllardan kalan radyolar ve insanı daha eski zamanlara götüren bir gramofon ile Yeşilçam döneminin nostaljik havasını yansıtan çeşitli film kameraları da galeride sergilenen parçalar arasında.
Tüm dünya toplumlarının değerlerini gözetme ve koruma düşüncesiyle oluşturulan İletişim Galerisi, İ.Ü. İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Suat Gezgin’in on yıllık çalışmasının bir ürünü. 21 Aralık 2006 Perşembe tarihinden itibaren halkın ziyaretine açık olacak olan İletişim Galerisi, çağına yaraşır bir toplum olma adına önemli bir adım niteliğinde.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.