‘Öpücük yoksa paramı geri verin’

Tüketiciler Birliği, tüketiciyi aldattığı gerekçesiyle Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu'na başvurarak Pepsi Max reklamının kaldırılmasını isterken Veysel Dağ isimli bir tüketici de satın aldığı ürünün ayıplı olduğunu savunarak ödediği 1,3 YTL'sinin iadesi için başvurdu.

27.06.2007 - 14:16 | MediaCat

Tüketiciler Birliği, tüketiciyi aldattığı gerekçesiyle Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu’na başvurarak Pepsi Max reklamının kaldırılmasını isterken Veysel Dağ isimli bir tüketici de “satın aldığı ürünün ayıplı” olduğunu savunarak ödediği 1,3 YTL’sinin iadesi için başvurdu.

Pepsi Cola Türkiye yetkilileri ise itirazın ciddiye alınacak bir şey olmadığını belirterek “Biz kimseye kadın vaat etmiyoruz. Spor ayakkabı giydiğinizde reklamdaki gibi dünya şampiyonu oluyor musunuz” dedi. Manken Aysun Kayacı’nın Pepsi Max reklamı genç tüketicileri hedef alıyor. Reklamda, Pepsi Max açan bir genç, kutuyu ağzına götürüp içmeye başladığında Aysun Kayacı beliriyor. Pepsi reklamla “Pepsi Max’in tadı, güzel bir kızdan farksızdır” fikrini anlatmaya çalışıyor.

Yayımlandığından beri tartışılan filminin 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Yasası’na aykırı olduğunu savunan Tüketiciler Birliği, Sanayi Bakanlığı’na yaptığı başvuruda firmaya idari para cezası verilmesini istedi. Tüketiciler Birliği’nin Genel Başkan Yardımcısı Nazım Kaya, “Reklamlarda vaat edilen tüketiciyi kandırmaya yönelik olmamalı. Bu ürünü tüketen herkese, güzel bir kadın ile arasında cinsellik yaşanacağına ilişkin vaatte bulunuluyor. Reklam filminde bu ürünü tüketen bütün oyuncular ile bayan oyuncu arasında cinsellik söz konusu. Hatta adeta poligaminin reklamı yapılıyor. Yasaya göre reklamlar genel ahlak kurallarına aykırı olamaz, cinselliği istismar edemez, gerçeğe aykırı olamaz, gençlerin ve çocukların gelişimini olumsuz etkileyecek unsurlar taşıyamaz, pornografi içeren ifadeler ya da görüntüler taşıyamaz. Bu durumda öncelikle ayıplı mal ve hizmet satışı söz konusu. Vaadini yerine getirmeyen ürünün reklamı da yasalara aykırı” dedi.

Veysel Dağ isimli bir tüketici ise Pendik Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne başvurarak ilginç tüketici şikâyetlerinden birine imza attı.

“Pepsi Max’in reklamındaki vaade inanarak, ürünü satın alıp içtiği halde herhangi bir kadının reklamda gösterildiği gibi gelip kendisini öpmediğini” gerekçe gösteren Dağ, reklamda vaat edilen hususların yerine gelmemesi nedeniyle satın aldığı ürünün bedeli olan 1.3 YTL’nin iadesini talep etti. Dağ’ın konuya ilişkin duyarlılığının Tüketiciler Birliği tarafından da paylaşıldığını kaydeden Kaya, “Hiçbir reklam kişilerin saflıklarını, bilgi eksikliklerini ve tecrübesizliklerini istismar edemez. Bu nedenle Reklam Kurumu’na başvurduk. Tüketicinin ruh sağlığı, toplum düzeni, kamu ahlakı gibi kavramları hiçe sayan bu türden reklam yapan firmaları, bu reklamlarına son vermeleri, aksi takdirde tüketici boykotu ile karşı karşıya kalacakları konusunda uyarıyoruz” dedi.

REFERANS

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.