MediaCat

Onur Yürüyüşü’nün yıldönümünü kutlayan hatıra parası

İngiltere Kraliyet Darphanesi, Onur Yürüyüşü’nün 50’nci yılında hatıra parası çıkaracak.

Onur Yürüyüşü’nün yıldönümünü kutlayan hatıra parası

İngiltere Kraliyet Darphanesi (The Royal Mint), Onur Yürüyüşü’nün Birleşik Krallık’taki 50’nci yıldönümünü 50 penilik hatıra parasıyla kutluyor.

Yıldönümü için kâr amacı gütmeyen kuruluş Pride in London ile işbirliğine giden Kraliyet Darphanesi’nin basacağı hatıra parasının tasarımı LGBT+ aktivisti Dominique Holmes imzası taşıyor. Yedigen şeklindeki madeni paranın ortasında gökkuşağı içerisinde büyük harflerle onur (pride), dört ayrı gökkuşağı içerisinde de protesto, görünürlük, birlik ve eşitlik yazısı yer alıyor.

Madeni paradaki gökkuşaklarının renkleri Gilbert Baker’ın 1978 yılında tasarladığı LGBT bayrağıyla aynı. Hatıra paranın alt tarafı ise kapsayıcılığı ve ilerlemeyi vurgulamak için bayrağa sonraki yıllarda Daniel Quasar tarafından eklenen siyah, kahverengi, pembe, açık mavi ve beyaz şeritleri ağırlıyor.

Hatıra parası tedavüle girmeyecek ama altın ve gümüş formlarıyla yaz aylarında darphanenin internet sitesinden satışa sunulacak. Darphane aynı zamanda Pride in London’a bağışta da bulunacak.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.