OMO herkesi ‘sudaki ayak izi’ni azaltmaya davet ediyor

WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) ve Unilever, suyun doğru kullanımına yönelik farkındalık yaratmak...

18.05.2009 - 11:22 | MediaCat

WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) ve Unilever, suyun doğru kullanımına yönelik farkındalık yaratmak üzere stratejik bir ortaklığa imza attı. 3 yıllık dönemi kapsayan işbirliği çerçevesindeki ilk ortak proje olan ‘Sudaki Ayak İzim’ Unilever’in lider deterjan markası OMO ile hayata geçirildi.

‘Yaşayan bir dünya’ için çalışan WWF-Türkiye ile ‘Her çocuğun hayat dolu bir dünyada büyümeye hakkı olduğuna’ inanan OMO, yeryüzünde en fazla tehlike altındaki doğal kaynak olan suyun önemine dikkat çekerken, bireyleri harekete geçmeye davet ediyor.

Tüm üretim ve tüketim süreçlerinde kullanılan toplam su miktarını ifade eden ‘sudaki ayak izi’ kavramının tanıtıldığı www.sudakiayakizim.org adlı web sitesi ile kullanıcıların sudaki ayak izlerini ölçmesi sağlanıyor. Web sitesi, aynı zamanda toplumun tüm kesimlerinin sudaki ayak izlerini azaltmaya yönelik öneriler içeriyor.

Unilever ve WWF-Türkiye arasında üç yıl sürecek stratejik iş birliğinin ilk projesi olan ‘Sudaki Ayak İzim’, 15 Mayıs Cuma günü Çırağan Palace Kempinski’de düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı.

Toplantıda, Unilever’in tüm dünyada ve Türkiye’de yaptığı yatırımlarla sürdürülebilirlik gündemini belirlediğini belirten Unilever Türkiye, Orta Asya, Kafkasya ve İran Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Karaca, “Bu anlayışımızı geniş kitlelerle paylaşmak üzere, çevreye duyarlı ürünler geliştiriyoruz. Üretim süreçlerimizde daha az kaynak tüketmeye ve daha az atık üretmeye önem veriyoruz. Türkiye’de çevreye daha duyarlı bir üretim için, 7 fabrikamızda yaptığımız çevre yatırımlarının toplamı 4,6 milyon TL’ye ulaşmış bulunuyor. Bu yatırımları hayata geçirirken, tüketicilerimizi de yanımıza almayı ve daha yaşanır bir gelecek için birlikte hareket etmeyi amaçlıyoruz” dedi.

OMO, herkesi ‘sudaki ayak izi’ni azaltmaya davet ediyor!

Unilever Türkiye Ev ve Kişisel Bakımdan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Yalım Uzun, sudaki ayak izine dikkat çekmek için reklam filmi, advertorial çalışmaları ve www.sudakiayakizim.org web sitesinden oluşan geniş kapsamlı bir kampanyayı hayata geçirdiklerini söyledi. Uzun, “Tüketicilerimizi, yıkama sıcaklığına dikkat ederek, gereksiz ön yıkamadan kaçınarak, çamaşır makinesini tam dolu olarak çalıştırarak ve konsantre ürünler kullanarak önemli oranda su tasarrufu yapmaya davet ediyoruz. Yani tüketicilerimizin yıkama alışkanlıklarını değiştirmeye çalışıyoruz. Bir kez ön yıkama yapmanın ortalama sudaki ayak izi 104 litredir. 1 hane 1 yıl boyunca ön yıkama yapmadığında, 1 çocuğun 2 yıllık içme suyu ihtiyacı kadar su tasarrufu yapabilir. Aynı şekilde, Türkiye’de ön yıkama yapanlar 1 yıl boyunca ön yıkama yapmadığı takdirde de sudaki ayak izimizi yaklaşık bir Uluabat Gölü kadar azaltabiliriz” dedi.

Uzun, Sudaki Ayak İzim Projesi’nin, OMO’nun çevresel etkilerini azaltmak amacıyla sürdürdüğü Daha Temiz Dünya Planı çerçevesinde gerçekleştirildiğini belirterek, bu yöndeki tüm projelerde temel amacın, tüketicide çevresel farkındalık yaratmak olduğunu vurguladı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.