Ölümün maliyeti üzerine bir tartışma

İngiltere menşeli Beyond, herkesi cenaze masrafları üzerine düşünmeye davet ediyor.

07.08.2018 - 13:55 | Arzu Nilay Kocasu

Ölümün maliyeti üzerine bir tartışma

Kavurucu yaz güneşini sahilde karşılayan bir çift. Bunaltıcı sıcağa inat, az sonra soluğu denizin soğuk sularında alacaklar. Yüzlerindeki gülümsemeye, ellerinde taşıdıkları birer tabut eşlik ediyor. Uzun bir yolculuk başlamak üzere.

Cenaze ücretlerini karşılaştırmak amacıyla faaliyet gösteren İngiltere menşeli Beyond’un yayınladığı bir ilanla “kavurucu sıcaklar”a doğru sunduğu bu “tek yönlü” yolculuk, aslında, hedef kitlesini çok daha derin bir tartışmaya dahil etme amacını taşıyor.

Ölümün maliyeti üzerine bir tartışma

“Cenaze giderlerinin sürekli yükselmesinin ve vasiyet yazmak veya ölümden sonra yatacak yer bulmak için çok para ödemek zorunda kalmamızın nedeni, ölüm hakkında konuşmaktaki gönülsüzlüğümüz” diyor Beyond Kurucu Ortağı, konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında.

Ancak marka tarafından gelen bu öneri herkesi cezbetmeyi başaramamış gözüküyor. İlanları “ciddi ve geniş ölçüde bir rahatsızlık” yaratabileceği gerekçesiyle kullanmayı reddeden Transport for London (Londra’daki ulaşım hizmetlerinden sorumlu kuruluş), kampanyanın tamamını görmediklerini açıksözlülükle itiraf ederek, söz konusu kararı bir iş ortaklarının kendilerini uyarması sonucunda aldıklarını ekliyor.

İlanlar her ne kadar Londra’da dolaşıma girmeyi başaramamış olsa da, internet sağ olsun, en azından belirli bir kesim tarafından görülmeyi başardı. Beyond’un bu ilanlarla elde etmeyi umduğu farkındalığın oluşup oluşmadığına dair bir varsayımda bulunmak ise eldeki verilerle pek mümkün değil, en azından şimdilik.

Kaynak: Nytimes.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.