Okulda öğretilmeyen iş kuralları…

Türkiye’nin önde gelen araştırma şirketi Ipsos KMG’nin CEO’su Vural Çakır, iş yaşamının okulda öğretilmeyen kurallarını yeni kitabında

06.11.2007 - 07:54 | MediaCat

Türkiye’nin önde gelen araştırma şirketi Ipsos KMG’nin CEO’su Vural Çakır, iş yaşamının okulda öğretilmeyen kurallarını yeni kitabında topladı. Çakır’ın son kitabı İş Hayatının 21 Gizli Kuralı, Amerikan şirket kültürü ile yaratılan çalışan tipini ve bu kültürde geçerli hale gelen “gizli” kuralları ronik bir dille inceliyor. Çakır kitabında hem pofesyonel iş yaşamına yeni adım atan hem de kariyer basamaklarını tırmanmış iş insanlarının yaşadıkları çelişkili ortamda nasıl başarı kazanabileceklerine yönelik ipuçları veriyor.


Okulda öğretilmeyen iş kuralları…

Ipsos KMG CEO’su Vural Çakır, yıllardır iş hayatının değişik kademelerinde çalışırken edindiği deneyimlerini İş Hayatının 21 Gizli Kuralı kitabında topladı. Kitapta hem iş hayatına yeni atılan, kariyerlerinin henüz başında olan, hem de kariyerlerinde çoktan üst basamaklarda yerini almış olan herkes için bir şeyler bulunuyor.

Vural Çakır kitabında, Anglosakson şirket kültürünün egemen olmasıyla birlikte bütün şirketlerin küçük veya büyük bir Amerikan şirketi haline dönüşmeye özendiğini anlatıyor. Çakır, şirketlerin dönüşümü ile birlikte çalışanlarda yapaylaşmaya başlamasını, artık iş yaşamında başarının bu yapay dünyanın kurallarını öğrenmeye ve hatta uygulamaya bağlı olduğunu belirtiyor. Bunlar arasında insan kaynakları yönetimleri ile yaratılan ego patlamasına teslim olmak, ingilizce kelimelerle türkçe konuşmak, internette selam verdiğin herkese dostum diyerek “networking” yapmak, guru isimlerini ve kurallarını ezberlemek, küreselleşmeyi dışarıdan içeriye akan tek taraflı bir süreç olarak kabul etmek, sürekli olarak maaş artışına endeksli iş değiştirmek, tüketici krallığı yalanına inanmak gibi ilkelere yer veriyor.

Vural Çakır kitabının başında “Bu kitaptan kurtulma şansın var mı?” sorusu ile okuyucuları test ediyor. Oracle bilgisayar şirketinin kurucusu ve genel müdürü Larry Ellison’ın Yale Üniversitesi’nin 2000 yılı mezuniyet töreninde yaptığı ve en sonunda güvenlik görevlilileri tarafından kürsüden aşağı çekilmesi ile son bulan konuşmasını hatırlatıyor ve ekliyor; “Hala şansın varsa bu kitabı at ve yoluna git. Yok eğer hayatını profesyonel kariyere bağladıysan yani şansın kalmamışsa kitabın sonuna kadar mecbur devam edeceksin… Böyle desem belki daha şık olacaktı ama diyemeyeceğim. Bu kitabın sonuna geldiğinde bile şansın olmaya devam edecek; her zaman; hiç vazgeçmezsen…”.

Vural Çakır, Ankara Atatürk Lisesi’nden mezun olduktan sonra lisans eğitimine ODTܒde devam etti. Kısa bir süre banka, inşaat ve reklam sektöründe çalışan Çakır, Zet araştırma şirketinin kuruluşuna katıldı ve Zet’in bir Amerikan şirketi olan Nielsen tarafından satın alınmasının ardından, yedi yıl kadar şirkette genel müdürlük görevini yürüttü. 2001 yılında arkadaşlarıyla birlikte pazarlama hizmetleri alanında çalışan KMG grubunu oluşturdu. 2007’de grubun araştırma şirketi sektörün uluslararası liderlerinden Ipsos’la birleşti. Şu anda Ipsos KMG’nin CEO’luk görevini yürüten Vural Çakır’ın “Geleceğe Bir Dokunuş Araştırma, Şirket, İnsan” isimli bir kitabı daha bulunmaktadır.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.