MediaCat

Oksijen Ar-Ge Atos ve Ericsson’la işbirliği yapıyor

Vodafone Türkiye Grup şirketlerinden Oksijen Ar-Ge Atos ve Ericsson’la işbirliği yapıyor.

Oksijen Ar-Ge Atos ve Ericsson’la işbirliği yapıyor

Vodafone Türkiye Grup şirketlerinden Oksijen Ar-Ge Atos ve Ericsson’la işbirliği yapıyor.

Yazılım geliştirme ve test çalışmalarını servis olarak sağlayabilecek bu yeni yapı için toplam 60 mühendis, teknoloji üretmek üzere Oksijen Ar-Ge’yi destekleyecek.

Bu hizmetle  daha esnek bir yapıya kavuşacak olan Oksijen Ar-Ge, eforunu çalışmalarını son kullanıcıların hayatına dokunacak yeni teknoloji ve servislerin geliştirilmesine odaklayabilecek.

Yeni oluşum sürecinde ilk olarak Oksijen Ar-Ge içindeki bu ve benzeri işortaklıklarını yönetmek üzere bir ekip yapılandırıldı. Ardından Atos firması ile yazılım geliştirme, Ericsson firması ile ise yazılım testleri gerçekleştirmek üzere ortaklıklar oluşturuldu. Uzun vadeli olması planlanan ortaklıklar ile ilk aşamada iki firmadan toplam 60 mühendis Vodafone için teknoloji üretmek üzere Oksijen Ar-Ge’nin mühendis kadrosunu desteklemeye başladı.

İşbirliği yapılan firmalar, yazılım geliştirme ve yazılım testinde alışılmış olan proje bazlı ürün tesliminden farklı olarak, bu ortaklığı "as a service" (bir hizmet olarak) geliştiriyor. Hizmet kalitesinin detaylı takibine imkan tanıyan bu sistem sayesinde projelerin, yazılımların ve müşteriye kadar ulaşan yeni ürün ve servislerin en yüksek kalite ile üretilmesi sağlanıyor.

Oksijen Ar-Ge, Genel Müdürü Arda Özgün yaptığı açıklamada,  bugün ekonominin en büyük itici güçlerinden biri olan telekomünikasyon sektörünün çok geniş müşteri kitlelerine ulaştığının altını çizerken, sektöre yönelik beklentilerin oldukça yüksek olduğunu belirtti. Dinamizmin bu kadar yoğun olduğu bir sektörde, yeni ürün ve servisleri ideal zamanlama ile müşterilere sunmanın her geçen gün daha önemli hale geldiğini belirten Özgün, sözlerine şöyle devam etti:

“Oksijen Ar-Ge bugün, 257 kişilik mühendis kadrosuyla Vodafone Grubu’nun 391 milyon müşterisine teknoloji geliştiren, Türk entelektüel sermayesinin yaratıcı ve inovatif gücünü uluslararası platformlara taşıyan bir oluşum. Oksijen Ar-Ge’ye büyük ölçüde esneklik kazandıran bu yeni çalışma modeli ile güçlü bir ekosisteme kavuşurken, aynı zamanda sektörün iki önemli oyuncusuyla uzun vadeli bir ortaklığa imza atmış olduk.”

Bu işbirliğinin tüm paydaşlar için büyük bir verimlilik alanı doğurduğunu belirten Özgün, şöyle konuştu:

“Hepinizin bildiği gibi Vodafone, tüm faaliyetlerinin merkezine ‘müşteri’yi yerleştiren, kayıtsız şartsız müşteri memnuniyetine odaklanan bir kurum. Bu yeni ekosistem sayesinde Vodafone aboneleri de yeni ürünlere ve servislere en yüksek kalite ve hızla sahip olabilecekler. Bunun yanında proje ortaklarımız olan Atos ve Ericsson da global ölçekteki hizmetlerini Türkiye’de büyütme imkanı bulmuş oldular”.

Atos’tan Oksijen Ar-Ge’ye yazılım desteği
Atos Türkiye CEO’su Orhan Akbulut, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, uzunca bir dönemden bu yana sektörde ilişki, çözüm ve katma değer geliştiricisi olarak faaliyetlerini yürüttüklerini belirtirken şu şekilde konuştu: “Vodafone’un farklılaşma hamlelerine ve organizasyonundaki gelişmelere paralel olarak yönetilen yazılım geliştirme hizmetleri konusundaki ihtiyaçlarını belirleyerek, verimlilik ve üretkenliği maksimize etmeye odaklanıyoruz.”

Akbulut, Oksijen Ar-Ge’nin bu programı; olması gereken tüm başarı faktörleri, performans ölçütleri, iç ve çevre organizasyonu süreçleri ve ölçülebilir teknik ve ticari beklentiler paralelinde, değer üretmeye yönelik bir şekilde hazırlamış olduğunun altını çizdi. Bununla birlikte, Oksijen Ar-Ge ekosisteminin; kapsamı, büyüklüğü, süresi, oyuncuları, kurgusu ve hedefleri açısından da Türkiye’de bir ilk ve öncü olduğuna vurgu yaptı.

Oksijen Ar-Ge’nin kısa sayılabilecek bir zaman içerisinde gerçekleştirmiş olduğu bu büyük dönüşümün mimarları arasında olmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Atos Türkiye CEO’su Orhan Akbulut, projenin kısa zamanda tamamlanması ve devreye alınması için hızla çalıştıklarını belirtirken “Bundan sonraki süreçte kaliteyi iyileştirme programlarıyla sürekli takip edecek, verimliliği ve yazılım grubunun etkinliğini artırarak maliyetleri ölçülebilir bir şekilde düşüreceğiz” şeklinde konuştu.

Ericsson’dan test hizmetleri yönetimi
Ericsson Türkiye Genel Müdürü Özgür Tohumcu ise IT  test süreçlerinin; yazılım, uygulama, servis geliştirme yaşam döngüsünün kalite güvencesi olduğunu  vurguladığı konuşmasında, bu işbirliği çerçevesinde  Vodafone’a özel oluşturdukları süreçlerle, Vodafone’un müşterilerine sunduğu servis kalitesinde rol oynuyor olmaktan büyük mutluluk duyduklarını vurguladı. 

Özgür Tohumcu sözlerine şu şekilde devam etti: “Ericsson Türkiye olarak bu hizmetin sunulması konusunda Vodafone Türkiye’nin sağlayacağı istihdam ve kaynak yatırımlarının artarak devam etmesi için çalışmalarımıza devam ediyoruz.  Türkiye’de sahip olduğu AR-GE kapasitesini, ‘Yazılım Testi Servisleri’ ile bir sonraki aşamaya taşıma  ve  bu doğrultuda  IT alanında müşterilerinin ihtiyaçlarını uçtan uca karşılama vizyonuyla hareket eden Ericsson, gerçekleştirdiği yatırımlar ve kurmakta olduğu operasyon merkezleriyle Türkiye ve bölgedeki operatörlere en verimli şekilde hizmet vermeyi hedefliyor. 
 

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.