Ofiste solunan hava, verimliliği etkiliyor

Swegon Air Academy, geçtiğimiz günlerde önemli bir çalışmaya imza attı.

11.10.2011 - 00:00 | MediaCat

Swegon Air Academy, geçtiğimiz günlerde önemli bir çalışmaya imza attı. Ofis ortamında çalışanlar üzerine yapılan araştırmada iç mekândaki havalandırma sistemlerinin, çalışan verimliliği ne derecede etkilediği üzerinde duruldu. ABD’de 100 ayrı ofiste yapılan araştırmada, temiz hava sağlanamayan ofis ortamlarında hastalık sebebiyle izne ayrılan kişi sayısının diğer ofislerden yüzde 65 daha fazla olduğu ortaya çıktı.

Swegon Air Academy, dünyanın her köşesinde iklimlendirme üzerine araştırmalar yapan, seminer ve eğitimler veren bağımsız bir grup. Swegon Air Academy, geçtiğimiz günlerde ilginç veriler elde ettiği ofislerde havalandırma sistemleri üzerine bir araştırma gerçekleştirdi. ABD’de 100 ayrı ofiste yapılan araştırmada her bir kişi için 83 metreküp temiz hava (yoğunluk) düşünüldü ve bu havanın yetersiz sağlandığı ofislerdeki hastalık-izin oranları araştırıldı. Hastalık ya da işe gelmeme oranı, bir binada insan başına düşen havalandırma oranı ile bağdaştırılarak geliştirildi.

Birçok bulaşıcı solunum yolu hastalığının düşük havalandırma oranlarında daha fazla görüldüğü bir gerçek. Havalandırma, filtrasyon olmadan (hava temizleme-filtreleme) ve partikül tortuları arındırılmadan gerçekleştirildiğinde, hastalıklara da davetiye çıkartıyor. İş verimliliğinin düşmesine de neden olan havalandırma bozuklukları, çalışanların sinirli, yorgun ve halsiz olmasına da yol açıyor.

Havalandırma oranı ve performans

Havalandırma oranı ile performans arasındaki ilişkiyi kurabilmek için Swegon Air Academy, mekân çalışmaları yapmış ve bu çalışmalardan elde edilen verileri kontrollü laboratuvar ortamında toplanmış. ABD’de 100 ayrı ofiste yapılan araştırmada, temiz hava sağlanamayan ofis ortamlarında hastalık sebebiyle izne ayrılan kişi sayısının diğer ofislerden yüzde 65 daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır. Hissedilen hava kalitesinde değişimler ve iş yerindeki performans değişimleri arasında yüzde 65’lik belirgin bir oran artışı bulunmaktadır.

Ayrıca ısıtma ve soğutma etkisi de çalışan hayatını etkileyen diğer bir faktördür. 26 çalışmadan elde edilen 150 performans değerlendirmesi eş zamanlı olarak sıcaklık ve ölçülen performansı açıklamaktadır. Burada türetilen değerler yükselen sıcaklıkla azalan performansı göstermektedir. Yüzde 100 olan maksimum performans 21.6 °C’de sağlanabiliyorken, 30 °C sıcaklıkta performansın yüzde 20 daha azaldığı araştırma sonuçlarında elde edilmiştir.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.