Ödüllü reklamların 6 ortak özelliği

WARC'un araştırması ödüllü kampanyaların anatomisini çıkartıyor.

28.07.2017 - 16:28 | Tuğba Özögretmen

6. “İşte bu” dedirtan an

Thinkbox araştırmasında, marka mesajını iletmede en güçlü etkiyi yaratan yaratıcı unsur, “conceptual closure” adı verilen ve görülen şeylerin hafızada depolandığı işleme sürecinin çözülme noktası, başka bir deyişle “işte bu” dedirten anın varlığı.

Bu işlem gerçekleşirken beyin yaklaşık bir saniyeliğine kendini yeni bilgilere kapatıyor. Bu, aynı zamanda beynin çalışma düzeninin doğal bir parçası ve mevcut hikâyenin içine girdiğinin de bir göstergesi. Ancak bu olay, temel marka mesajının hemen öncesinde gerçekleşirse, marka, gözden kaçma riskiyle karşı karşıya geliyor. İnceleme, bu olayla karşı karşıya kalan reklamların hafızada yüzde 30 oranında daha az yer aldığını gösteriyor.

WARC 100 listesindeki işlerin bir kısmı bahsedilen riski taşıyor; ancak buna rağmen diğer unsurlarla sağlanan denge başarılı vakalar ortaya çıkarıyor. Bir kısmı da hikâye sona ermeden, öyleymiş gibi davranan sinyaller içeriyor. Snickers’ın, Steve Buscemi’yi kamera karşısına geçiren Super Bowl işi buna bir örnek.

Buscemi görüldüğü üzere reklamda marka çıkmadan hemen önce arkasını dönüp gidiyor. Burada gerçekleşen şey ise şu; karakterler ekranı terk ederken beyne, olay zincirinin sonuna yaklaşıldığını bildiriyor. Beyin ise, artık hikâyeyi işlemek için zamanın geldiğini anlıyor ve bir sonraki sahnede yer alan mesaja yanıt verme potansiyeli azalıyor.

1 2 3 4 5 6

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.