Ocak ayında medya dünyasının “En”leri

Ocak ayında Türkiye gündemine damgasını vuran olay, kişi ve kurumlar belli oldu.

09.02.2011 - 00:00 | MediaCat

Ocak ayında Türkiye gündemine damgasını vuran olay, kişi ve kurumlar belli oldu. MTM’nin medya raporuna göre; ayın en fazla öne çıkan başlıkları: Mısır’daki sıcak gelişmeler, Türk Telekom Arena’nın açılışında yaşanan gerginlikler, Erzurum Üniversitelerarası Kış Oyunları ve futbol dünyasındaki transferler oldu…

ERGENEKON DAVASI YENİDEN GÜNDEMİN İLK SIRASINDA…

MTM, her ay düzenli olarak ülke gündemini raporladığı araştırmasının sonuçlarını açıklandı. Buna göre, 2011 yılının ilk ayında gündemde en çok yer bulan konu, Ergenekon Davası’ydı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum’un, ‘Ergenekon’ sanıklarının milletvekili olmaları yönündeki teklifi değerlendireceklerini belirtmesi üzerine alevlenen tartışmalar, davaya ve Ergenekon sanıklarına bir kez daha dikkat çekti. Ergenekon’la ilgili ay boyunca 16 bin 247 haber ve yazı yayımlandı.

GÖZLER MISIR’DAKİ SICAK GELİŞMELERE ÇEVRİLDİ

Mısır’ın başkenti Kahire’de, yeni yılda bir kiliseye düzenlenen bombalı saldırıda, 21 kişinin hayatını kaybetmesi, birçok kişinin ise yaralanması geçtiğimiz ay medyaya yansıyan önemli gelişmeler arasındaydı. Olayın hemen ardından Mısır halkının, Hüsnü Mübarek’in rejimine karşı ayaklanması ise tüm dünyanın merkezine oturdu. Mısır’daki gelişmelere, dünya medyası kadar Türk medyası da yakın ilgi gösterdi.

ERZURUM ÜNİVERSİTELERARASI KIŞ OYUNLARINA BÜYÜK İLGİ

Yılın ilk ayında medyadan en çok ilgi gören bir diğer konu da Erzurum Üniversitelerarası Kış Oyunları oldu. 27 Ocak’ta başlayan ve 6 Şubat’a kadar süren Kış Oyunları, gazete, dergi, TV kanalı ve haber siteleri toplamında 8 bin 737 habere konu edildi.

SİYASET GÜNDEMİ

Ocak ayının en çok konuşulan siyasi partisi, önceki aylarda olduğu gibi AKP oldu. AKP, geçtiğimiz ay boyunca toplam 62 bin 783 habere konu edildi.

Ay boyunca en çok konuşulan bir diğer parti ise CHP oldu. CHP, Kemal Kılıçdaroğlu’nun yaptığı açıklamalar ve yeni seçimlerde CHP’nin tek başına iktidar olma hedefiyle sıkça adından söz ettirdi. CHP’nin Ankara il başkanı Ali Yıldızlı ve yönetim kurulu üyelerinin istifası da medyanın yakın markajına giren konular arasındaydı. 585 saat ekranlarda yer alan siyasi parti, ay boyunca toplamda 55 bin 461 haberde yer aldı.

Verilere göre, ayın en çok ilgi gören diğer siyasi partileri, 21 bin 232 haberle MHP, 12 bin 98 haberle BDP ve 4 bin 318 haberle DP oldular.
 

Geçtiğimiz ay ekonomi dünyasının gündeminde ihracat konusu vardı.

TÜRK HAVA YOLLARI AYIN EN ÇOK KONUŞULAN KURUMU

Yılın ilk ayında en çok konuşulan şirket, Türk Hava Yolları oldu. Ay içerisinde uçağında bomba olduğu iddiasıyla adından söz ettiren THY, Barcelona ile sponsorluk anlaşması ve Güney Avrupa’nın en iyi havayolu seçilmesiyle de dikkatleri üzerine çekti. THY, gazete, dergi, TV kanalı ve haber siteleri toplamında 9 bin 229 haber ve yazıya konu edildi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.