Obama ziyareti medyaya nasıl yansıdı?

Haftalar öncesinden başlayan hazırlıklar ve günden güne artan kamuoyu ilgisi, Obama'nın Türkiye'ye adımını atmasıyla zirveye ulaştı...

08.04.2009 - 15:29 | MediaCat

Haftalar öncesinden başlayan hazırlıklar ve günden güne artan kamuoyu ilgisi, Obama’nın Türkiye’ye adımını atmasıyla zirveye ulaştı. Medya Takip Merkezi’nin (MTM) araştırmasına göre, bir anda ülkenin ana gündem maddesine dönüşen Obama, medyanın gözdesi Başbakan Erdoğan’ı bile gölgede bıraktı. Obama, 7 günde 12 bin 534 habere konu edildi.

Barack Obama’nın, seçilen ABD başkanlarının geleneksel olarak ilk ziyaret ettiği Kanada’nın ardından, ikinci ziyaret edeceği ülke olarak Türkiye’yi belirlemesi, Türkiye-ABD ilişkilerinde yeni bir dönemin başlangıcı olarak kabul edilirken, bu sıcak gelişme dünya ülkelerinin de yakın markajındaydı. Pazar akşamı Türkiye’ye gelen Amerika’nın ilk siyahi başkanı Obama, bir anda ülkenin en önemli gündem maddesine dönüştü.

1-7 Nisan tarihleri arasında Obama ile ilgili olarak, gazete, dergi ve haber sitelerinde yayınlanan tüm haberleri mercek altına alan MTM’nin araştırma raporuna göre Obama, 7 günlük süreçte, toplam 12 bin 534 haber ve yazıya konu oldu. Türkiye’nin açık arayla en çok konuşulan ismi olan Başbakan Erdoğan’ı bile gölgede bırakan Obama, pek çok TV kanalında canlı yayında ve gazetelerin manşetlerinde yer buldu. Obama, aynı süre içerisinde 9 bin 825 habere konu olan Erdoğan’dan % 27,6 oranında daha fazla ilgi gördü.

367 köşe yazarı, Obama’yı 598 defa köşelerine taşıdı…

MTM’nin aynı araştırma raporuna göre, Obama haberlerinin %20’sini köşe yazıları oluşturdu. 1-7 Nisan tarihleri arasında 367 yazarın köşesine konuk olan ABD Başkanı, toplam 598 köşe yazısında yer buldu. Obama’ya köşesinde en çok yer veren yazarlar ise Halil İbrahim Can (Yeni Asya), İhsan Çaralan (Evrensel) ve Murat Yetkin (Radikal) oldular.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.