Nur Çintay, MediaCat’i yazdı

Radikal gazetesi yazarı Nur Çintay, 25 Ocak 2005 Salı günü yayımlanan köşesinde MediaCat’in “Kadınlar Ne İster?” başlıklı kapak konusundan söz etti.

27.01.2005 - 00:00 | MediaCat

Radikal gazetesi yazarı Nur Çintay, 25 Ocak 2005 Salı günü yayımlanan köşesinde MediaCat’in “Kadınlar Ne İster?” başlıklı kapak konusundan söz etti. Çintay’ın yazısını aynen yayımlıyoruz.

Kadın ne ister?
Şu anki ruh halimle cevap verecek olursam: Daha uzun tatil yapmak… Kışları komple güney yarımkürede geçirmek… Dönüşte kirlilerin hepsini birden alacak dev bir çamaşır makinesine sahip olmak.. diye çeşitlendirilebilir. Ama tatil ve coğrafya anılarını hafta sonuna saklayalım.
MediaCat’in ocak sayısını görmüş olanlarınız vardır. Biraz gecikmeli olacak ama bayramdı seyrandı, ancak. Derginin kapağında öyle bir Selçuk Erdem karikatürü var ki, yani bir kadınla bir ayakkabı arasındaki ilişki ancak bu kadar şahane anlatılır.

Ya ufalınca okunmazsa diye önlemimizi alalım; şöyle bir diyalog var aralarında:
Kadın: Ne düşünüyorsun?..
Ayakkabı: Seni…

“Kapak için aklıma gelen karikatür fikirlerinden birisinde bir erkek evrimleşme sürecinin başında yarı balık halinde denizden karaya çıkmaya hazırlanırken, bir kadın sadece evrimini değil alışverişini de tamamlayıp elinde paketlerle dönmekteydi” demiş Selçuk Erdem.
Erdem’in bu karikatürü, MediaCat’in “Kadınlar Ne İster?” başlıklı dosyasını taşıyor. Bundan aylar önce (Mayıs 2004), aynı adı taşıyan bir kitap çıktı yine MediaCat Yayınları’ndan (Yazarı: Bernice Kanner).

Özetle cüzdanların artık kadınların yönetiminde olduğunu, dolayısıyla da bir şey satmak için erkeklerden önce bizlere ulaşılması gerektiğini anlatıyordu.

Dergide, bu defa araştırma şirketleri ve reklam ajanslarında çalışan yöneticilerle de konuşup konuyu yerlileştirmişler.

Manajans Thompson’ın Ajans Başkanı Deniz Barlas, “Kadın dediğimiz varlık, çeşit çeşit ruh hali” diyor. “Aynı kadınlara sesleniyor olsanız bile, otomobil satarken başka, bebek maması satarken başka noktalara dokunmak gerekiyor.”

Lowe’un Yaratıcı Yönetmeni Deniz Mukan, antenleriniz açıkça, kadınların bol ipucu verdiğini söylüyor.

TGI Türkiye Araştırması Proje Müdürü Funda Tuğrul ise, son üç ayda mağazalara gitme istatistiklerine bakıldığında, erkeklerin sadece erkek giyim konusunda önde olduklarını söylüyor. Eve alınan gıda ve temizlik ürünlerinin seçimine damgayı vuranlarsa, kadınlar. “Güç budur” diyor Tuğrul, “Türkiye’de kadınların meslekleri, eğitimleri ve işleri yok belki ama tam da bunlar olmadığı için boş zamanları var. Boş zaman, tüketime katılım açısından çok önemli bir faktör.”

Bu gözle baktığınızda, bayram öncesi indirim baskınları olsun, sıradan market alışverişi olsun, kadınlarla erkekleri saydığınızda… Konuşma, didişme, kararlılık, teslimiyet değerlendirmesine giriştiğinizde…

Hiç şüphe yok, güç bizde!

Mor ve Ötesi’nin ‘Cambaz’ıyla da seslenilebilir hatta erkeklere: İki gözüm kadar eminim sen yoksun! Var mısın, yoksun. Var mısın, yoksun. İki gözüm, eminim, sen yoksun!

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.