Nur Çintay MediaCat’in Celebrity Güven Endeksini yazdı

Radikal yazarı Nur Çintay bugünkü köşesinde MediaCat tarafından KMG’ye yaptırılan Celebrity Güven Endeksini yazdı...

09.10.2007 - 09:47 | MediaCat

Radikal yazarı Nur Çintay bugünkü köşesinde MediaCat tarafından KMG’ye yaptırılan Celebrity Güven Endeksini yazdı. Çintay’ın yazısının tamamı şöyle:

MediaCat dergisi ve KMG İletişim Rehberi, iki ayda bir ‘Celebrity Güven Endeksi’ diye özetledikleri bir araştırma yapıyorlar. Daha gündelik lisanda açacak olursak, vatandaşa ‘Genel olarak hangi ünlü kişinin tavsiyesi/önerisi sizin marka tercihinizde etkili olur?’
diye soruyorlar.

20 Ağustos-15 Eylül 2007 tarihlerinde gerçekleştirilen araştırmada
İstanbul, Ankara ve İzmir’de yaşayan 15 yaş üstü toplam 720 kişiyle görüşülmüş, sonuçlar MediaCat’in ekim sayısında, tablolarla, çizelgelerle filan anlatılmış.

Bu araştırmanın en dikkat çekici yanının, aylardır Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da listede yer alması olduğunu yazmış MediaCat’çiler: “Kendilerinin dışında başka politikacıların yer almadığı güven listesi şunu gösteriyor; demek ki siyasiler de ünlüler kadar kişilere ulaşabiliyor, güven sağlayabiliyor. Artık Abdullah Gül de
Recep Tayyip Erdoğan da birer celebrity/ünlü sayılıyor.”

Peki en çok güvenilen ünlülerin başında kimler geliyor? Bu ayki sonuçlara göre Seda Sayan yine birinci sırada!

Yinesi şu: Bir önceki soruşturmada (18 Haziran-6 Temmuz 2007) yüzde 44’le bir numarasıyken Celebrity Güven Endeksi’nin, bu defa üç puan artırarak yüzde 47’yle kurulmuş tepeye.
İkinci sırada Uğur Dündar (Ne güzel, insan kendini hâlâ genç hissediyor),
üçüncü sıradaysa İbrahim Tatlıses (Yaa, güvenilirlik) var. Dördüncülük
Sibel Can’ın, geçen seferin ikincisi Cem Yılmaz üç basamak düşüp beşe oturmuş.
Liste Beyazıt Öztürk, Hülya Avşar, Recep Tayyip Erdoğan, Gülben Ergen, Sezen Aksu, Tarkan, Türkan Şoray, Kadir İnanır, Hakan Şükür, Okan Bayülgen, Abdullah Gül, Hülya Koçyiğit, Orhan Gencebay, İkbal Gürpınar ve Ali Kırca’dan mütevellit.

Fakat yüzdeler hızla eriyor basamakları inerken. Seda Sayan yüzde 47 gibi çok acayip bir oranla açık ara giderken, takipçileri Dündar yüzde 39, Tatlıses yüzde 34′, Sibel Can aniden yüzde 21’e iniyor.

Geçen araştırmanın güvenilirlerinden Ebru Gündeş, Fatih Terim, Esra Ceyhan, Mehmet Ali Erbil ve Demet Akbağ, Celebrity Güven Endeksi puanlarını düşürüp liste dışı kalmışlar.

Böyle sıralayınca çok manalı gelmeyebilir, bir de tabii insan kendini düşününce toplumdan ne kadar ayrı düştüğünü bir kere daha fark ediyor:
Marka tercihimde Seda Sayan’ın önerisi mi etkili olacak? Hadi ya. İbrahim Tatlıses’in tavsiyesi mi? Ne alıyoruz? Sahne kostümü? Silah? Lahmacun?
Ama faideli bir araştırma, yaş gruplarına filan baktığınızda ilginç şeyler fark ediyorsunuz:
Seda Sayan’ın mesela, tüm tüketicilerde puanı 47. Ama 15-35 yaş arası ve
36 yaş üstü diye iki gruba ayrıldığında tüketiciler, Sayan’ın ilk gruptan yüzde 43, ikinciden yüzde 57 aldığını görüyorsunuz. Yani ona güvenilirlik atfedenler daha çok orta yaşlılar.
İbrahim Tatlıses keza. 15-35 yaş onu fazla iplemiyor; yüzdesi 27. Ama 36 yaş ve üstündeki gücü (yüzde 51), tüm tüketicilerde ortalamasını yüzde
34’e çıkarıyor.

Uğur Dündar, Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Kadir İnanır gibi isimlere daha çok orta yaşın güvendiğini tahmin edersiniz. Hakan Şükür de bu takımdan.
Sibel Can’ın dağılımı eşit gibi; Hülya Avşar’ın da öyle.

Gülben Ergen’de çok keskin bir durum var: 36 yaş ve üstünden sadece 1 puan almış, 15-35 yaş yüzdesi ise 16. Tarkan ve Okan Bayülgen’de de vaziyet aynı, onları güvenilir bulan kitle 15-35 yaş arası.

Peki başka hangi iki ismin ortalamasını 15-35 yaş grubu yükseltiyor?

Recep Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül.
Erdoğan’ın Celebrity Güven Endeksi 13. Tüm tüketicilerde 13’ken 15-35 yaşta yüzde 15, 36 ve üstündeyse yüzde 6 olarak ayrılıyor. Yani marka tercihinde Başbakan’ın önerisini dikkate alanlar daha çok gençler. 36 yaş ve üstü değil.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile ilgili algı da farklı değil. Tüm
tüketicilerde puanı 7 olan Gül, 15-35 yaştan yüzde 9, 36 ve üstündense yüzde 4 kazanmış. Yani marka tercihini Cumhurbaşkanı’nın önerisi doğrultusunda belirleyenlerin de çoğu genç.
Bir başbakan ve bir cumhurbaşkanı için herhalde bulunmaz nimet.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.